August 8, 2022

ANKARA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 27 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, NATO müttefiklerinin Finlandiya ve İsveç’i Türkiye’nin “terör gruplarına verilen destek” konusundaki endişelerine ilişkin somut adımlar atmaya teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

sınıf=”cf”>

Bakan, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine muhalefetinin “terör örgütlerine desteklerinden” kaynaklandığını hatırlattı.

Çavuşoğlu, “Türkiye’nin bu iki ülkenin adaylığına itiraz etmesinin nedenleri çok açık: Bu iki ülkenin PKK/YPG, DHKP-C, FETÖ gibi terör örgütleriyle ilişkileri ve bu terör örgütlerine destekleri” dedi. Türkiye, Romanya ve Polonya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşuyor.

“Bu ülkelerin terörü desteklemeye son vermesi gerekiyor. Ayrıca bize yönelik savunma sanayi kısıtlamaları da sona ermeli. Bu tür kararlar dostlara ve müttefiklere karşı alınmıyor… Umarım Finlandiya ve İsveç mesajımızı çok iyi anlamıştır. Diğer müttefik ülkeler, bu iki ülkeyi Türkiye’nin endişeleri konusunda somut adımlar atmaya teşvik etmelidir” dedi.

NATO’nun güvenliği ve dayanışmasının herkes için önemli olduğunu ve tüm müttefikler için geçerli olduğunu söyledi.

“Finlandiya ve İsveç’in güvenlik endişelerini anlıyoruz, ancak NATO içindeki birçok müttefikimizin açıkça söylediği gibi, herkesin Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini de anlaması gerekiyor. Bu nedenle terörle mücadelenin stratejik konsepte net bir şekilde dahil edilmesini istiyoruz” dedi.

sınıf=”cf”>

NATO’da hazırlanan yeni stratejik konsepte ilişkin konuşan Çavuşoğlu, “Talebimiz çok açık: Teröre verilen destek durdurulmalı. Her türlü terörle mücadele kararlılığı yeni stratejik konsepte dahil edilmelidir.

İki ülke heyetleriyle Ankara’da yapılan görüşmeyi hatırlatan Çavuşoğlu, “İki ülkenin başta PKK ve YPG olmak üzere terör örgütlerine verdiği destek ve bilgiler bir kez daha paylaşıldı. Heyetler bu belgeleri alarak başkentlerine döndüler. Bu ülkelerden somut adımlar bekliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dış Politika Başdanışmanı ve Sözcüsü İbrahim Kalın ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, 25 Mayıs’ta Devlet Bakanı Oscar Stenstrom başkanlığındaki İsveç heyeti ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Jukka Salovaara başkanlığındaki Finlandiya heyetini ağırladı.

Bakan, Ankara’nın Türkiye’ye yönelik savunma kısıtlamalarının kaldırılmasını da beklediğini söyledi.

sınıf=”cf”>

“Umarım Finlandiya ve İsveç bizi çok iyi anlamıştır. Her zaman diyalogdan yanayız, bu beklentilerin somut bir şekilde yerine getirilmesini umuyoruz” dedi.

Bakan, Türkiye’yi başka bir şekilde ikna etme yaklaşımının hata olacağını söyledi. Çavuşoğlu, “Türkiye’yi zamanında ikna edebiliriz gibi bir yaklaşım doğru değil” dedi.

NATO’ya üye olmak istiyorlarsa terör örgütlerine verdikleri desteği kesmeleri gerekiyor” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından İsveç ve Finlandiya, NATO’ya katılmak için resmen başvurdu. Türkiye dışındaki NATO müttefikleri bu çağrıyı memnuniyetle karşıladılar.

diplomasi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.