September 26, 2022

ANKARA

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ana muhalefet liderinin geçen hafta Şırnak’a yaptığı ziyareti eleştirerek, hareketin provokasyon amaçlı olduğunu söyledi.

sınıf=”cf”>

“Kabarık yaraları açmaya çalışmak saf bir provokasyondur. Kim Roboski’yi Uludere’den, Kürdistan’dan Türkiye’den çıkarmayı hayal ederse, onların kaderi feci olur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Devlete açıkça saldırıyor, pervasızca çürük olduğunu iddia ediyor ve bununla yetinmiyor çünkü Erzurum ziyaretinin hemen ardından Şırnak’ın Uludere’sini ziyarete koşarak kabuklu yaraları açmak için koştu. Bu tamamen bir provokasyondur” dedi.

Kılıçdaroğlu’nu “Roboski” kelimesini kullandığı için eleştirdi ve PKK’nın “pis üslubu” kullanmakla suçladı.

Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun trajik olaydan 11 yıl sonra Uludere ilçesine yaptığı ziyaretin provokasyon amaçlı olduğunu iddia etti.

CHP lideri geçen hafta, Güneydoğu Anadolu’da Şırnak’ın Kürtçe Roboski olarak da bilinen Uludere ilçesini ziyaret etti.

sınıf=”cf”>

Kurbanların aileleriyle bir araya gelen Kılıçdaroğlu, 2011 yılında burada yaşanan ve 34 sivilin Türk ordusu tarafından PKK’lı terörist zannedilerek öldürüldüğü trajik olaya ışık tutma sözü verdi.

“Bu ülkeye adaletin gelmesi için bu acının dindirilmesi gerekiyor. Bu olay çözülmeli ve ancak ondan sonra barışabiliriz” dedi.

28 Aralık 2011’de meydana gelen olaylarda F-16’lar ve insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilen saldırılarda, PKK’lı teröristlerle karıştırılarak Türkiye’ye mal soktuğu sanılan toplam 34 sivil hayatını kaybetti. Aileler ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) uzun süredir hükümeti olayla ilgili düzgün bir soruşturma yürütmemekle suçluyor.

TÜRKİYE, Siyaset,

Leave a Reply

Your email address will not be published.