August 8, 2022

ANKARA

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılma planlarına itiraz ederek, bu hamlenin Ukrayna krizinin ardından gerilimi daha da tırmandıracağını söyledi.

sınıf=”cf”>

Partisinin 17 Mayıs’ta düzenlediği parlamento grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Rusya-Ukrayna savaşı sona ermeden NATO’ya yeni üyelerin katılması dünyayı yeni bir ateşin içine sürükleyecek” dedi.

İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılma sürecinin Ukrayna savaşında bir gevşemeye değil, bir artışa, kronikleşmeye ve hatta küreselleşmeye yol açacağını ifade eden Bakan, Ukrayna’da savaş devam ederken Rusya’yı NATO üzerinden kışkırtmanın dünyaya hizmet etmeyeceğini de sözlerine ekledi. Barış.

Politikacı, MHP’nin NATO’nun doğuya genişleme stratejisinin mevcut statüko ve siyasi angajmanların içeriği açısından oldukça kusurlu olduğunu düşündüğünü söyledi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması durumunda Rusya’nın askeri veya siyasi reaktivitesinin provoke edileceğini söyledi. “Eğer bu iki kuzey Avrupa ülkesi NATO’ya alınırsa, Ukrayna savaşının Finlandiya’dan İsveç’e yayılma olasılığını kimse hafife almamalı.”

İkincisi, Finlandiya ve özellikle İsveç “Türkiye düşmanlarını kucakladı” dedi.

sınıf=”cf”>

Bahçeli, “İsveç, PKK, FETÖ ve DHKP-C’nin barınma, ikmal ve ihanet merkezidir” dedi.

MHP lideri, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasını Yargıtay’ın onaylamasını da değerlendirerek, “Sonunda Türk yargısı kararını verdi ve konu kapandı” dedi.

MHP’nin doğrudan muhatabı ‘marjinalleşmiş ve ceza davası’ haline gelen il başkanı değil” dedi.

Kaftancıoğlu, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etti, Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen aşağıladı, ona seri katil dedi ve suç işledi” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.