August 8, 2022

MEKSİKA ŞEHRİ

Meksika donanması, 1985’te bir ABD DEA ajanının öldürülmesinin ardındaki kötü şöhretli uyuşturucu baronu Rafael Caro Quintero’nun, Meksikalı bir hapishaneden çıkıp uyuşturucu kaçakçılığına geri döndükten yaklaşık on yıl sonra 15 Temmuz’da Meksika güçleri tarafından yakalandığını söyledi.

sınıf=”cf”>

Caro Quintero, donanma ve Başsavcılık tarafından ortak bir operasyon sırasında Sinaloa eyaletinin San Simon kasabasında “Max” adlı bir arama köpeği tarafından çalıların arasında saklanırken bulunduktan sonra tutuklandı. Site, Sinaloa’nın kuzey sınır eyaleti Chihuahua ile sınırına yakın dağlardaydı.

Meksika’nın ulusal tutuklama sicili, Caro Quintero’nun tutuklanma zamanını öğlen civarı olarak listeledi. Kendisi için bekleyen iki tutuklama emri ve ABD hükümetinden iade talebi vardı.
Meksika Başsavcılığı Cuma günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Caro Quintero’nun iade için tutuklandığını ve Mexico City’nin yaklaşık 80 km batısındaki maksimum güvenlikli Altiplano hapishanesinde tutulacağını söyledi.

Donanma tarafından yayınlanan çok kısa bir video bölümü, yüzü bulanık – kot pantolon, sırılsıklam ıslak mavi bir gömlek ve kamuflaj üniforması giyen ve saldırı tüfeği taşıyan adamlar tarafından iki kolundan tutulan bol haki ceket giymiş Caro Quintero’yu gösterdi.
Donanma açıklamasında, 15 kişiyi taşıyan donanma Blackhawk helikopterinin operasyon sırasında kıyı kenti Los Mochis yakınlarında düştüğü ve gemideki 14 kişinin öldüğü belirtildi. Açıklamada, eldeki bilgilerin nedeni henüz belirlenemeyen bir “kaza” geçirdiğini belirtti.
Başkan Andres Manuel Lopez Obrador, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, helikopterin Caro Quintero’yu yakalayanları destekledikten sonra inişten kısa bir süre önce düştüğünü söyledi. Kurbanların ailelerine başsağlığı diledi ve kazanın soruşturulacağını söyledi.

Caro Quintero, 1985 yılında ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi ajanı Enrique “Kiki” Camarena’yı kaçırmak ve öldürmek suçundan aldığı 40 yıllık hapis cezasını mahkeme tarafından bozduğunda 28 yıl hapis yattıktan sonra 2013’te serbest kalmıştı. Acımasız cinayet, ABD-Meksika ilişkilerinde düşük bir noktaya işaret etti.
Guadalajara kartelinin eski lideri Caro Quintero, o zamandan beri uyuşturucu kaçakçılığına geri döndü ve kuzey Meksika sınırındaki Sonora eyaletinde kanlı çim savaşları başlattı.
Başkan Andres Manuel Lopez Obrador, uyuşturucu baronlarını gözaltına almakla ilgilenmediğini ve şiddetten kaçınmayı tercih ettiğini söyledi.

sınıf=”cf”>

Ancak tutuklama, Lopez Obrador’un Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinden birkaç gün sonra geldi.
Meksika, ABD ajansının faaliyetlerini sınırlayan bir yasayı çıkardıktan sonra Meksika hükümeti ile DEA arasında gerilimler olmuştu. Ancak son zamanlarda, DEA’nın Meksika’daki yeni başkanı, ABD yetkililerinin ilişkide ilerlemenin bir işareti olarak işaretlediği bir vize aldı.
Caro Quintero’nun Cuma günü tutuklanmasından kısa bir süre önce ABD Büyükelçisi Ken Salazar bir gazeteci toplantısına güvenlik ilişkisinde ilerleme olduğunu söyledi.
Salazar, “Dışişleri bakanı ve güvenlik kabinesi ile birlikte DEA’nın yeni başkanını da içeren tüm teşkilatlarımızla görüşmelerde bulundum” dedi. “Yani burada, Meksika’da hoş karşılanmasaydık bu olmazdı.”

Temyiz mahkemesi 2013 yılında Caro Quintero’nun kararını bozdu, ancak Yüksek Mahkeme cezayı onadı. O zaman çok geçti; Caro Quintero, bekleyen bir araçla kaçırıldı.
FBI’ın en çok arananlar listesindeydi ve Dışişleri Bakanlığı’nın Narkotik Ödül Programı aracılığıyla yakalanması için 20 milyon dolarlık ödül aldı. 2018’de FBI’ın en çok aranan 10 listesine eklendi.
Caro Quintero, 1970’lerin sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nin başlıca eroin, kokain ve esrar tedarikçilerinden biriydi. 1984’te bir marihuana plantasyonuna yapılan baskın için Camarena’yı suçladı. 1985’te Camarena, iddiaya göre Caro Quintero’nun emriyle Guadalajara’da kaçırıldı. İşkence görmüş cesedi bir ay sonra bulundu.
Cuma günü geç saatlerde, ABD Başsavcısı Merrick Garland, ABD hükümetinin Caro Quintero’nun tutuklanmasından dolayı Meksika makamlarına derin şükranlarını dile getirdi ve helikopter kazasında ölen Meksikalı askeri personel için başsağlığı diledi.

sınıf=”cf”>

Açıklamada, “Amerikan kolluk kuvvetlerini kaçıran, işkence eden ve öldüren hiç kimse için saklanacak bir yer yok” dedi. “Bugünkü tutuklama, DEA ve Meksikalı ortakları tarafından Caro-Quintero’yu, DEA Özel Ajanı Enrique ‘Kiki’ Camarena’nın işkence ve infazı da dahil olmak üzere iddia edilen suçlarından dolayı adalete teslim etmek için yaptıkları bitmek bilmeyen çalışmaların doruk noktasıdır. Özel Ajan Camarena’nın savunurken öldüğü adalet sisteminde bu suçlardan yargılanabilmesi için derhal ABD’ye iadesini isteyeceğiz.”
DEA’nın eski uluslararası operasyonlar şefi Mike Vigil, Caro Quintero’nun Sinaloa karteliyle geri döndüğüne dair söylentiler olmasına rağmen, son zamanlarda bağımsız olarak faaliyet gösterdiğine inanıldığını söyledi.
Caro Quintero, eski Sinaloa karteli lideri Joaquin “El Chapo” Guzman ile aynı bölgeden olan Badiraguato, Sinaloa’dandı ve şu anda Birleşik Devletler’de ömür boyu hapis cezası çekiyor. Sonunda Meksika uyuşturucu kaçakçılığının “vaftiz babalarından” biri oldu.

sınıf=”cf”>

Vigil, Lopez Obrador’un uyuşturucu karteli liderlerinin peşine düşme konusundaki ilgisizliğini göz önünde bulundurarak Caro Quintero’nun tutuklanmasına şaşırdığını, ancak DEA’nın bir ajanı öldüren birini aramaktan asla vazgeçmeyeceğini de sözlerine ekledi.
“Son birkaç yılda, özellikle (Lopez Obrador) geldiğinde ve ABD ile Meksika arasındaki ikili ilişkileri ve altyapının çoğunu hemen sökmeye başladığında, çok fazla çaba (Caro Quintero’yu yakalamak için) görmedik. uyuşturucu kaçakçılığına,” dedi Vigil.
Caro Quintero’nun topraklarını geri alma çabalarından en çok etkilenen eyaletlerden biri olan Sonora’da, tutuklanmasının yardımcı olabileceğine dair bir umut vardı.
Sonora’da gizli mezarları arayan gönüllü araştırmacılardan oluşan bir aktivist olan Cecilia Duarte, “Sonora’ya genel olarak, sakin olabileceğine ve evet, bizim için bir rahatlama olabileceğine inanıyorum, çünkü kaybolmaların azalacağına inanıyorum” dedi. kaybolanlardan. Bazı aktivistler, Caro Quintero’nun “El Chapo”nun oğullarıyla girdiği bölge savaşları sırasında Sonora’da tehdit edildi ve hatta öldürüldü.
Ancak Duarte, Caro Quintero’nun “(çatışmanın sadece bir parçası) olduğunu, çatışmanın bitmeyeceğini” söyledi.

İlaçlar,

Leave a Reply

Your email address will not be published.