September 26, 2022

SEUL

Devlet medyası 9 Eylül’de yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin geleneksel saldırılar da dahil olmak üzere önleyici nükleer saldırılar başlatmaya hazır olduğunu bildiren bir yasayı kabul ettiğini söyledi.

sınıf=”cf”>

Hareket, lider Kim Jong Un’un ülkenin nükleer devlet statüsünün artık “geri döndürülemez” olduğunu söylemesiyle nükleer silahlardan arındırma görüşmeleri olasılığını etkin bir şekilde ortadan kaldırıyor.

Duyuru, Kuzey ve Güney arasındaki gerginliğin arttığı bir zamanda geldi ve Pyongyang, kendi topraklarında Covid-19’un patlak vermesi için Seul’ü suçluyor ve bu yıl rekor sayıda silah testi yapıyor.
Resmi Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA), yeni çıkarılan yasanın, yabancı bir ülke yakın bir tehdit oluşturduğunda, Kuzey Kore’nin “otomatik olarak” ve “düşman güçleri hemen yok etmek için” önleyici bir nükleer saldırı gerçekleştirebileceğini söyledi.

Devlet medyasına göre, yasa özellikle Kuzey’in “düşman güçlerin devlet liderliğine ve devletin nükleer kuvvetlerinin komuta organizasyonuna nükleer veya nükleer olmayan bir saldırı durumunda” nükleer silah kullanabileceğini belirtiyor.
KCNA’nın haberine göre Kim, “Ülkemizin nükleer silaha sahip bir devlet olarak statüsü geri döndürülemez hale geldi” dedi.
Sejong Enstitüsü’ndeki Kuzey Kore Araştırmaları Merkezi’nden Cheong Seong-chang AFP’ye verdiği demeçte, yasanın herhangi bir askeri çatışma durumunda “Pyongyang’ın nükleer gücünü kullanmasını alenen meşrulaştırdığını” söyledi.
Kuzey’in diktatörü olarak, “Kim Jong Un’un nükleer bir saldırı başlatmak için yasalara ihtiyacı yok”, ancak yeni yasa “acil durumlarda Kim’in nükleer silah kullanmasını haklı çıkarmanın bir yolu olarak hizmet ediyor. Önceden yurt dışına” diye ekledi.

Temmuz ayında Kim, ülkesinin ABD ve Güney ile herhangi bir savaşta nükleer kapasitesini “harekete geçirmeye hazır” olduğunu söyledi.
ABD’nin rejiminin “çöküşünü” amaçladığını iddia ederek, Pyongyang’ın Washington’dan gelen düşmanlıklara karşı koymak için ihtiyaç duyduğu nükleer silahlardan asla vazgeçmeyeceğini yineledi.
Washington ve Pyongyang arasındaki nükleer görüşmeler ve diplomasi, 2019’dan bu yana yaptırımların hafifletilmesi ve Kuzey’in karşılığında nelerden vazgeçmek isteyebileceği konusunda raydan çıktı.
KCNA’nın haberine göre Kim, Perşembe günü Kuzey Kore’nin lastik damgalı parlamentosunda yaptığı konuşmada, “Önce nükleer silahlardan vazgeçmek gibi bir şey yok ve bunun için nükleer silahlardan arındırma ve müzakere yok.” Dedi.

Ocak ayından bu yana Kuzey Kore silah testleri, 2017’den bu yana ilk kez kıtalararası bir balistik füzenin tam menzilden ateşlenmesini içeriyordu.
Washington ve Güney Koreli yetkililer, Kuzey’in yedinci nükleer testini gerçekleştirmeye hazırlandığı konusunda defalarca uyardılar.
Kuzey Kore Araştırmaları Üniversitesi’nde profesör olan Yang Moo-jin, Kuzey’in son duyurusunun Pyongyang’ın tutumunu açıkça teyit ettiğini – nükleer müzakerelerin artık masada olmadığını söyledi.
AFP’ye verdiği demeçte, “Pyongyang’ın Washington’a karşı Çin ve Rusya ile daha yakın ilişkiler kurması ve yakın gelecekte yedinci nükleer testini başlatması muhtemel” dedi.
Washington’da, Dışişleri Bakanlığı “Kore yarımadasının tamamen nükleer silahlardan arındırılması” hedefine odaklanmaya devam ettiğini söyledi.

sınıf=”cf”>

Bir sözcü, Kuzey Kore’ye yönelik “düşmanca bir niyetimiz olmadığını açıkça belirttik” dedi, ancak Pyongyang’ın müzakere tekliflerini görmezden gelmeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.
Sözcü, “ABD, ABD’nin tüm savunma yeteneklerini kullanarak Kore Cumhuriyeti’nin (Güney Kore) savunmasına tamamen bağlı kalmaya devam ediyor” dedi.
Washington’un kilit güvenlik müttefiki Seul, geçen ay Pyongyang’a, Kuzey’in nükleer silah programından vazgeçmesi karşılığında gıda, enerji ve altyapı yardımını da içeren “cüretkar” bir yardım planı teklif etti.
Ancak Pyongyang, teklifi “saçmalığın zirvesi” ve Kuzey’in asla kabul etmeyeceği bir anlaşma olarak nitelendirerek alay etti.
Güney Kore’nin şahin Cumhurbaşkanı Yoon Suk-yeol geçen ay yönetiminin kendi nükleer caydırıcılığını sürdürme planı olmadığını söyledi.

nükleer program,

Leave a Reply

Your email address will not be published.