August 8, 2022

EDİRNE – Demirören Haber Ajansı

Türkiye’nin kuzeybatısındaki Edirne ilinde 3 Temmuz’da düzenlenen 661. antik yağlı güreş şenliğinde Cengizhan Şimşek “başpehlivan” unvanını ve gıptayla bakılan altın kuşak kazandı.

sınıf=”cf”>

İki güçlü güreşçi Şimşek ve Mustafa Taş arasındaki destansı mücadele, her ikisinin de pasif bir tarzı tercih etmesiyle normal sürede sonuçlanmadı.

Ancak uzatmalarda Şimşek maçı kazanmayı başardı.

Büyük sürprizlere sahne olan festivalde Ali Gürbüz, Orhan Okulu, İsmail Koç, Mehmet Yeşil Yeşil, Recep Kara ve Fatih Atlı gibi sevilen isimler yarı finalden önce elendi.

Kırkpınar kurallarına göre, bir güreşçinin altın kuşağı sonsuza kadar kazanmak için üst üste üç yıl başpehlivan unvanını kazanması gerektiğinden, iki kez başpehlivan Ali Gürbüz altın kemerin ebedi sahibi olmak için yarıştı.

İkinci turda eski baş güreşçi Yeşil, son şampiyon Gürbüz’ü mağlup etti.

Tanju Gemici ile ikinci turda mücadele eden eski baş güreşçi Şaban Yılmaz, hakem heyeti tarafından önce sarı, ardından kırmızı kart gördü.

sınıf=”cf”>

Hakemin kararıyla elenen Yılmaz, hakem odasına girdi. Polis memurları Yılmaz’ı güçlükle sakinleştirdi.

İkinci turda Gürbüz ve Koç’un elenmesi gibi sürprizlerin ardından son iki yılın finalisti Yeşil, üçüncü turda Ertuğrul Dağdeviren’e, Okul ise Şimşek’e kaybetti.

İkinci turda Yusuf Can Zeybek’i, üçüncü turda Atlı’yı mağlup eden İsmail Balaban yarı finale yükseldi.

İsmail Balaban yarı finale kalan tek altın kemer sahibi olurken, şampiyon Şimşek’e yenildi ve finale çıkamadı.

2020 yılında pandemi nedeniyle yapılamayan ve geçen yıl üçte bir oranında seyirciyle gerçekleştirilen tarihi organizasyon, 1 Temmuz’da başladı ve 3 Temmuz’da baş güreşçiyi belirleyen final güreşiyle sona erdi.

Edirne’nin en önemli mesire yerlerinden biri olan Sarayiçi’nde bir sahada yarışan güreşçileri görmek için güreşseverler ile yerli ve yabancı ziyaretçiler illere akın etti.

Geleneksel yağlı güreşlerde, güreşçiler deri pantolon giyer, vücutlarına zeytinyağı sürer ve çim sahalarda birbirlerine vurarak baş güreşçi unvanını ve bir yıl boyunca prestijli altın kemer takma hakkını kazanan son kişi olurlar.

Kökleri 14. yüzyıla kadar uzanan ve üç gün süren Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 2010 yılında UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne Türkiye adına eklenmiştir.

sınıf=”cf”>

Balkanlar’da orta çağlardan beri uygulanan festivalin dünyanın en eski sporlarından biri olduğuna inanılıyor.

HİNDİ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.