September 26, 2022

İZMİR

9 Eylül’de halk tarafından 350 metrelik dev bir Türk bayrağının taşındığı zafer yürüyüşü Türkiye’nin Ege ili İzmir’in kurtuluşunun 100. yıldönümünü kutladı.

sınıf=”cf”>

Kentin Cumhuriyet Meydanı’nda sona eren yürüyüşe İzmir’den belediye başkanı ve yerel siyasilerin de aralarında bulunduğu üst düzey yetkililer katıldı. Yürüyüş kapsamında atlı birlikler şehre Türk bayrağını havaya kaldırarak girdi.

Balkonlara ve pencerelere çıkan vatandaşlar korteja alkışlarla eşlik etti.

Törenin ikinci bölümünde, coşkulu ve kahramanca repertuvarıyla askeri bandolar sahnelenirken, günün anlam ve önemini belirten şiirler de okundu.

Gençler, vals ve tango danslarıyla izleyenleri büyüledi.

Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılırken saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

9 Eylül zaferinin Türk tarihindeki önemine dikkat çeken İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “9 Eylül tarihi sadece bir şehrin kurtuluşu değil, aynı zamanda işgal ve kuşatma altındaki bir ülkenin özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuştuğu gündür. ”

sınıf=”cf”>

Kurtuluşun 100. yıl dönümünde, milli mücadelemizin hatıralarımızda taşıdığı değeri tazelemek asli görevimizdir” dedi. Atatürk.”

Soyer, “Bize bu güzel vatanı miras bırakan başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı minnet ve rahmetle anıyorum” dedi.

Türk pop ikonu Tarkan, saat 21.00’de İzmir’in ikonik sahil şeridi Kordon’da konser verecekti.

Türk Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından biri, 1922’deki Büyük Taarruz’da Yunan kuvvetlerinin ağır bir yenilgiye uğraması ve 9 Eylül’de İzmir’in geri alınmasıyla Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk birliklerinin Ege Denizi’ne ulaşmasıdır.

İzmir, kutlama, Yunanistan,

Leave a Reply

Your email address will not be published.