December 7, 2022

ANKARA

İYİ (İyi) Parti lideri, sığınmacıların anavatanlarına dönüşünü kolaylaştırmak amacıyla bir yasa değişikliği önererek, TBMM’nin Türkiye’de büyüyen mülteci sorununu çözmek amacıyla siyasi partilerin katılımıyla toplanması gerektiğini öne sürdü. .

sınıf=”cf”>

Meral Akşener, parlamentoda haftalık olarak yaptığı konuşmada, “Buradan bir çağrı yapmak istiyorum: Geçici koruma ve düzensiz göçün statüsünü düzenleyen Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununda artık gerekli değişiklikleri yapma zamanıdır” dedi. 11 Mayıs

Türkiye, kanunu uzun iç tartışmalardan sonra ve başta Avrupa Birliği müktesebatı olmak üzere uluslararası standartlara uygun olarak 2013 yılında uygulamaya başlamıştır.

Akşener, Genel Kurul’da tüm siyasi partilerin sorunun çözümüne yönelik önerilerini sunacağı özel bir oturum önererek Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u düzenlemeye çağırdı.

Parlamentomuzun bu önemli meseleyi çözmek için bir uzlaşma ve istişare platformu oluşturabileceğine inanıyoruz” dedi.

Akşener, Türkiye’nin Suriyeli mültecileri sınır dışı etmemeli, ancak ülkede uzun süre kalmalarını caydırmak için bazı önlemler de dahil olmak üzere geri dönüşlerini kolaylaştırmanın yollarını bulması gerektiğini belirterek, önümüzdeki on yıllarda Suriyelilerin yararına köklü bir demografik değişim çağrısında bulundu.

sınıf=”cf”>

İYİ Parti lideri ayrıca hükümeti, Suriyelilerin geri dönüşünün daha iyi ve daha verimli bir şekilde koordine edilebilmesi için Avrupa Birliği ve diğer uluslararası örgütler karşısında daha aktif bir dış politika uygulamaya çağırdı.

Hükümetin hareketsizliği nedeniyle yabancı sayısının 2019’dan bu yana 4 milyondan 6,5 milyona çıktığını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *