September 26, 2022

ANKARA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in katili Cemal Metin Avcı davasında verilen “haksız tahrik indirimi”ni eleştirdi.

sınıf=”cf”>

22 Haziran’da partisi milletvekillerine seslenen Akşener, “Kadın katillerini cesaretlendiriyorlar, hepsine yazıklar olsun” dedi.

“Bugün maalesef derinleşen bir devlet krizinin ortasındayız. Bugün Türkiye’de hukuku ve adaleti kirli amaçlarla kullanıyorlar. Bugün Türkiye’de kadınları korumasız bırakmaya çalışıyorlar” dedi.

Mahkemenin Gültekin’i ‘acımasızca öldüren katile’ mahkemenin ‘haksız tahrik indirimi’ uyguladığını hatırlatarak, ‘Bugün Türkiye’de 14 yıl sonra bir psikopatın sokaklarımızda dolaşmasına izin veriyorlar. [of prison sentence]”

Bu kararı imzalayan ve onaylayan hakimleri eleştirerek, “Türk yargısı için utanç verici” dedi.

Akşener, “Umarım bir gün bu katillerin ve psikopatların sadece başkalarının çocuklarını, kardeşlerini, eşlerini değil, bu karara imza atanları da bulabileceğini, senin çocuğunu, kardeşini, eşini bulabileceğini anlarsın” dedi.

27 yaşındaki öğrenci Gültekin, 16 Temmuz 2020’de Türkiye’nin güneybatısındaki Ege ili Muğla’da kayboldu.

sınıf=”cf”>

Avcı’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Daha sonra 20 Haziran’da “haksız tahrik” nedeniyle cezası 23 yıla indirildi ve kamuoyunda tartışma yarattı.

Gültekin, evinden ayrıldıktan sonra ortadan kaybolmuştu. Beş gün sonra eski erkek arkadaşı Avcı, aleyhine deliller topladıktan sonra cesedini yakmadan ve ormana atmadan önce onu boğarak öldürdüğünü itiraf etmişti.

Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda Gültekin’in diri diri yakıldığı ortaya çıktı.

Hem savcılık hem de Gültekin’in ailesi karara bir üst mahkemede itiraz edeceklerini söyledi.

iyi parti, kadın cinayeti, muhalefet partisi, Siyaset,

Leave a Reply

Your email address will not be published.