September 26, 2022

VISBY

Başbakan Magdalena Andersson 16 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, İsveç’in Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarının üstesinden gelmek için Ankara ile üzerinde anlaşılan mutabakat zaptı koşullarını yerine getireceğini söyledi.

sınıf=”cf”>

Andersson, Visby şehrinde Park Almedalen’de her yıl düzenlenen “Almedalen’de Politikacılar Haftası” olarak da bilinen Almedalen Haftası’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Anderssen, Türkiye’ye iade edilen ilk kişi olan Okan Kale’yi hatırlatarak, dolandırıcılık suçundan aranan bir kişinin Türkiye’ye iade edilmesi kararının geçen hafta “İsveç ve uluslararası hukuka göre” alındığını söyledi.

“Bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz” diye ekledi.

İsveç hükümeti 11 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Stockholm’ün NATO üyelik hedefini dondurmakla tehdit etmesinden bu yana bilinen ilk iade olan bir Türk vatandaşını Ankara’ya teslim edeceğini söyledi.

İsveç mahkemesi belgelerinde Okan Kale olarak tanımlanan iadeyle karşı karşıya kalan kişinin Türkiye’de 2013 ve 2016 yıllarında kredi kartı dolandırıcılığından hüküm giydiği öğrenildi.

2011 yılında İsveç’e sığınma talebinde bulundu ancak talebi reddedildi. 2014 yılında İtalya’da mülteci statüsü aldı. Kale’nin adı, Ankara’nın İsveç’ten iade edilmesini istediği kişilerin Türk medyasında yayınlanan listesinde yer alıyor.

sınıf=”cf”>

Kale, Aralık 2021’den bu yana İsveç’te gözaltında tutuluyor.

Haziran ayı sonlarında Madrid’de NATO zirvesinin oturum aralarında imzalanan üçlü anlaşmada İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile PKK, YPG ve FETÖ dahil olmak üzere her türlü terör örgütüne üye olmak istemeleri halinde işbirliği yapmaları öngörülüyor. ittifak.

Anlaşma, İsveç ve Finlandiya’ya teröristlerin topraklarında propaganda ve kaynak yaratma vb. faaliyetlere son vermeleri için tüm önlemleri almalarını söylüyor. Ayrıca iki İskandinav ülkesini teröristleri Türkiye’ye iade etmekle yükümlü kılıyor.

HİNDİ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.