August 8, 2022

BARSELONA

İspanya’nın çeşitli şehirlerinde binlerce kişi, geçen hafta İspanya’nın Afrika’daki Melilla yerleşim bölgesi ile Fas arasındaki sınırda, bağımsız, sınır ötesi bir soruşturma için artan çağrıların ortasında en az 23 göçmenin ölümünü 1 Temmuz’da protesto etti.

sınıf=”cf”>

Gösteriler İspanyolca “Las Vidas Negras Importan” veya İngilizce “Black Lives Matter” takma adıyla yapılıyordu.
Ölümler, 24 Haziran’da Sahra altı göçmenlerin ve sığınmacıların bölgeleri ayıran sınır çitini aşma girişimleri sırasında meydana geldi. Faslı yetkililer, göçmenlerin izdiham sonucu öldüğünü, ancak protestocuların yetkilileri ve Avrupa’nın göç politikalarını suçladığını söyledi.

Madrid’de göstericiler Callao meydanını doldurdu ve “Sınırlar Öldürür” ve “Hiçbir insan yasa dışı değildir” yazılı pankartlar taşıdı. Barselona’da katılımcılar ırkçılık ve sömürgeciliğe karşı sloganlar atarak yürüdü.
Afrika kökenli bir protestocu olan Victoria Munoz, “Sınırlarını korumak için birçok Siyah insanı öldürdüler” dedi.
Fas’ın başkenti Rabat’ta yaklaşık 40 kişi, ölen göçmenler için adalet talep etmek için kırmızı boya bulaşmış ve kana benzeyen pankartlar taşıdı.

Fas Derneği üyesi Al-Tayeb Madmadh, “Yapabileceğimiz tek şey öfkemizi dile getirmek ve Fas devletinin Avrupa’nın sınır polisi olarak hareket etmeyi bırakmasını talep etmek, çünkü bu alçakça faaliyetle geçen Cuma yaşananlardan sorumlu” dedi. İnsan Hakları ve protesto organizatörlerinden biri.
Ölümleri takip eden günlerde ortaya çıkan videolar ve fotoğraflar, Birleşmiş Milletler genel sekreteri de dahil olmak üzere birçok insan hakları grubu ve yetkilisi tarafından öfke ve kınamalara yol açtı.
Fas İnsan Hakları Derneği tarafından paylaşılan bir videoda, bazıları hareketsiz ve kanlar içinde olan düzinelerce Afrikalı genç, Fas güvenlik güçleri üzerlerinde dururken yere saçılmış olarak görülüyor. Üniformalı bir adamın copuyla bir cesedi dürttüğü görülüyor.

Başka bir videoda, bir grup göçmenin çite tırmandığı, bazılarının Fas çevik kuvvet polisine taş atarak onları durdurmaya çalıştığı görülüyor. Bir noktada, çit çöker ve onları birkaç metre yükseklikten yere gönderir.
BM başkanı Antonio Guterres bu hafta Twitter’da “Nador-Melilla sınırındaki şiddet karşısında şok oldum” dedi. “Aşırı güç kullanımı kabul edilemez ve hareket halindeki insanların insan haklarına ve onuruna ülkeler tarafından öncelik verilmelidir.”
İspanya eyalet savcıları, Melilla sınırındaki olayların “önemi ve ciddiyeti” göz önüne alındığında “neler olduğunu netleştirmek için” soruşturma başlatıldığını duyurdu.

sınıf=”cf”>

Fas’ın İnsan Hakları Derneği resmi ölü sayısına itiraz etti ve bunun yerine 27 göçmenin öldüğünü bildirirken, İspanyol STK Yürüyüş Sınırları 37 ölüm bildirdi.
Fas ve İspanya’daki yetkililer de Fas tarafında 140 güvenlik görevlisinin ve İspanya tarafında 60 Ulusal Polis ve Sivil Muhafız memurunun yaralandığını bildirdi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Associated Press’e verdiği özel bir röportajda, Fas ve İspanyol polisinin olayı ele alış biçimini savundu ve girişimi “İspanya’nın sınırlarına saldırı” olarak nitelendirdi.
Bu arada, ölülerin kimliği henüz belirlenemedi.
Fas’ın Nador’daki İnsan Hakları Derneği’nden Omar Naji, kurbanlar arasında olduğuna inanılan Sudanlı genç erkeklerin aileleri ile temasa geçtiklerini, ancak yerel bir hastanede tedavi edilen cesetleri veya düzinelerce yaralı göçmeni görmelerine izin verilmediğini söyledi.

sınıf=”cf”>

Sudan’daki şiddet ve siyasi kargaşa, binlerce Sudanlıyı İspanya da dahil olmak üzere Avrupa’ya sığınmaya zorladı. Bunun üzerine, Sudan nüfusunun üçte biri şu anda bir açlık kriziyle karşı karşıya.
(Ölümlerden) kimin sorumlu olduğunu netleştirmek için kapsamlı bir soruşturma ve ölümlerinin nedenlerini belirlemek için gerekli otopsileri talep ediyoruz” dedi.

mülteciler,

Leave a Reply

Your email address will not be published.