September 26, 2022

Marakeş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IŞİD’i Yenmek İçin Küresel Koalisyon’un Marakeş’teki bakanlar toplantısına katılmasının ardından 11 Mayıs’ta tweet attı.

sınıf=”cf”>

Bakan, koalisyon üyelerine Türkiye’nin IŞİD’e ve tüm terör örgütlerine karşı “sarsılmaz mücadelesini” anlattığını söyledi.
Küresel Koalisyon toplantısında, IŞİD’e karşı Suriye ve Irak’ta devam eden mücadele çabaları ele alındı ​​ve son dönemde Afganistan ve Afrika’da artan IŞİD varlığına ilişkin mevcut durum değerlendirildi.

Bakan ayrıca, İspanyol mevkidaşı Jose Manuel Albares ve Norveçli mevkidaşı Anniken Huitfeldt de dahil olmak üzere toplantının yan taraflarında ikili görüşmeler yaptı.

“Türkiye, Fas’ın toprak bütünlüğünü destekliyor”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Faslı mevkidaşı Nasser Bourita ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Kuzey Afrika’nın barış, istikrar ve refahının Akdeniz, Afrika ve hatta Avrupa’nın istikrarı için vazgeçilmez olduğunu söyledi.

sınıf=”cf”>

Bakan ayrıca, Türkiye’nin Fas’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği dile getirdi.

Bourita ile yaptığı görüşmeleri detaylandırarak, ikili ilişkileri ele aldıklarını ve iki ülkenin ticaret hacmini artırmanın yollarının yanı sıra Libya ve Ukrayna gibi bölgesel meseleleri değerlendirdiklerini söyledi.

Terör,

Leave a Reply

Your email address will not be published.