September 26, 2022

ANKARA

Türkiye’nin adalet bakanı 18 Ağustos’ta İsveç’in bir Türk mahkumu iade etme taahhüdünün Stockholm’ün NATO üyelik hedefinin önünü açan bir anlaşma kapsamındaki taahhütlerinin çok gerisinde kaldığını söyledi.

sınıf=”cf”>

NATO üyesi Türkiye, Ankara’nın “terörizm”le suçladığı düzinelerce insanı iade etmedikçe İsveç’in Batı savunma ittifakına katılma girişimlerini dondurmakla tehdit ediyor.

İsveç ve NATO adayı Finlandiya’nın Haziran ayında Türkiye ile imzaladıkları bağlayıcı olmayan bir anlaşma, onları Ankara’nın FETÖ ve PKK bağlantılı şüphelilere yönelik taleplerini “hızlı ve kapsamlı bir şekilde” incelemeye taahhüd ediyor.

İsveç hükümeti bu ayın başlarında, Türk medyası tarafından yayınlanan Ankara tarafından aranan kişiler listesinde yer alan kredi kartı dolandırıcılığından hüküm giyen Okan Kale’yi iade edeceğini açıklamıştı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Milliyet gazetesine verdiği demeçte, İsveç’in Türkiye’nin güvenini kazanmak için çok daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.

Bozdağ, hükümetin iade kararına verdiği ilk yanıtta, “Sıradan suçluları Türkiye’ye iade ederek, vaatlerini yerine getirdiklerine bizi inandıracaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar” dedi.

“Kimse Türkiye’yi test etmesin” diye uyardı.

sınıf=”cf”>

Türk liderin kendisi, iade taleplerini tam olarak yerine getirmedikçe iki ülkenin başvurularını parlamentoya onay için sunmayacağı konusunda uyardı.

Erdoğan, Temmuz ayında İsveç’in “73 teröristi” iade etme “sözünü” verdiğini söyledi.

Türk adalet bakanlığı Haziran ayında resmi olarak İsveç’ten 21 ve Finlandiya’dan 12 şüphelinin iadesini talep etmişti.
İsveç ve Finlandiya, on yıllardır süren askeri tarafsızlığa son verdiler ve Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak NATO’ya katılmaya karar verdiler.

Teklifleri ABD ve NATO’nun 30 üyesinin yarısından fazlası tarafından zaten onaylandı.
Her başvuru üye devletlerden oybirliğiyle onay almalıdır.

İsveç ve Finlandiya, anlaşmazlığa ilişkin Türkiye ile ilk resmi istişarelerini 26 Ağustos’ta yapacak.
İsveç dışişleri bakanlığı dün yerel basında, toplantının Stockholm’de yapılacağına dair bir haberi yalanladı.

Görüşmeler için resmi bir mekan belirlenmedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.