September 26, 2022

İSTANBUL

Hatay’da bir kişi istinat duvarının çökmesi sonucu hayatını kaybetti.

sınıf=”cf”>

Hatay’ın İskenderun ilçesinde yoğun yağış nedeniyle çöken yol kenarındaki istinat duvarı, motosikletiyle yoldan geçen 61 yaşındaki Bahri Gündüz’ün üzerine düşerek hayatını kaybetti.

Yol trafiğe kapatıldı, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarılara göre, şiddetli yağışlar ve sağanak yağışlar en çok batı illerini vurdu.

Çanakkale’nin batısındaki Çan ile Biga ilçeleri arasında yer alan kırsal yerleşimlerde, şiddetli yağış, fırtına ve dolu nedeniyle bazı tarım alanları zarar görürken, sokaklarda su birikintileri oluştu.

Çanakkale’nin Balıkesir ilçesinde sağanak yağış nedeniyle bazı yolları su bastı. Bazı hazırlıksız vatandaşlar sağanak yağışlara yakalandı ve durmasını beklemek zorunda kaldı, kendilerini çatıların veya çıkıntıların altına sığındı.

Ayrıca Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde, araçların yolda kalması ve sel sularına kapılması sonucu cadde ve caddeler sular altında kaldı.

sınıf=”cf”>

Büronun son hava durumu raporuna göre, özellikle Ege ve Marmara bölgelerinde olmak üzere ülke genelinde sağanak yağışların üç gün daha sürmesi bekleniyor.

24 Ağustos’ta başlayan sağanak yağışların 25 Ağustos’ta bazı güney ve kuzey illeri de etkisi altına alması beklenirken, 26 ve 27 Ağustos’ta kuzeydoğu illerinde etkili olacağı tahmin ediliyor.

Meteorologlar daha önce çoğu ülkenin kuzeybatısındaki 10 il için “sarı” ve “turuncu” uyarılarda bulunarak vatandaşları sel, yıldırım, dolu ve kuvvetli rüzgar gibi olasılıklara karşı dikkatli olmaları ve dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Öte yandan, hava sıcaklıkları ülkenin kuzey ve iç kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde, Ege ve Akdeniz kıyılarında ise mevsim normallerinin altında olacak.

23 Ağustos’ta 11 il için de sağanak yağış uyarısı yapan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ülkenin en büyük metropol şehri İstanbul’da yağışların hafta sonuna kadar devam edeceğini belirterek vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. ve sel, yıldırım ve hortum gibi ihtimallere karşı önlem alın.

AFAD, kuvvetli yağış beklenen illerde valiliklere gerekli bildirimleri göndererek, olumsuz bir durumda ihtiyaç duyulabilecek araç, iş makinesi ve personeli hazır tutmalarını ve müdahale planı hazırlamalarını istedi.

sınıf=”cf”>

İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) da 23 Ağustos’ta kent genelinde yağmur uyarısı yaparak, beklenen yağışlara karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğini bildirdi.

Türkiye,

Leave a Reply

Your email address will not be published.