August 8, 2022

MEKKE

Büyük bir Müslüman hacı kalabalığı, 8 Temmuz’da Suudi Arabistan’ın Arafat Dağı’nda dua etti, bu, pandemiden bu yana en büyük hac hacının en yüksek noktası, iki yıl boyunca art arda ciddi kesintilere neden oldu.

sınıf=”cf”>

Piyangoyla seçilen 850.000’i yurt dışından olmak üzere 1 milyona ulaşan ibadetçiler, geceyi İslam’ın en kutsal yeri olan Mekke’nin Ulu Camii’ne 7 kilometre uzaklıktaki Mina vadisindeki kamplarda geçirdi.

8 Temmuz’un erken saatlerinde, hac ibadetlerinin en önemlisi için Hz. Muhammed’in son vaazını verdiğine inanılan Arafat Dağı’nda bir araya geldiler.

Bütün gün sitede kaldılar, dua ettiler ve Müslümanların kutsal kitabı Kuran’ı okudular.

Güneş battıktan sonra, 9 Temmuz’da sembolik “şeytanın taşlanması” törenini gerçekleştirmeden önce yıldızların altında uyuyacakları Arafat ile Mina arasındaki yolun ortasındaki Müzdelife’ye gittiler.

Bu yılki hac, bazı Körfez ülkelerinin salgınları kontrol altında tutmak için kısıtlamaları sıkılaştırmasıyla birlikte, bölgede COVID-19’un yeniden canlanması zemininde gerçekleşiyor.

Tüm katılımcılardan tam aşılama ve negatif PCR testlerinin kanıtını sunmaları istendi. 7 Temmuz’da Mina’ya vardıklarında kendilerine içinde maske ve dezenfektan bulunan küçük torbalar verildi.

sınıf=”cf”>

Genellikle dünyanın en büyük yıllık dini toplantılarından biri olan hac, İslam’ın beş şartı arasında yer alır ve tüm Müslümanlar tarafından hayatlarında en az bir kez yapılması gereken araçlardır.

Geçen yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da dünyanın dört bir yanından yaklaşık 2,5 milyon Müslüman katıldı.

Ancak koronavirüs salgını o zamandan beri Suudi yetkilileri hacı önemli ölçüde küçültmeye zorladı. 2020’de birkaç bin olan, 2021’de sadece 60.000 tam aşılı vatandaş ve krallık sakini katıldı.

Hac, ideal koşullarda bile fiziksel olarak yorucu olabilir, ancak bu yıl ibadet edenler ek bir zorlukla karşı karşıya kaldı: Kavurucu güneş ve 42 santigrat dereceye yükselen sıcaklıklar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.