September 26, 2022

İSTANBUL

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres 20 Ağustos’ta Türkiye’ye son tahıl ihracat anlaşmasının imzalanmasındaki “önemli rolü” için teşekkür etti.

sınıf=”cf”>

Erdoğan’ın sözleri, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ortak Koordinasyon Merkezi’nde düzenlediği ortak basın toplantısında geldi.

Guterres, Rus gübrelerinin ve tarım ürünlerinin dünya pazarlarına “engellenmeden” ulaşabilmesi gerektiğini, aksi takdirde küresel bir gıda krizinin gelecek yıl kadar erken başlayabileceğini söyledi.

Ortak Koordinasyon Merkezi’nden, “Bütün hükümetlerin ve özel sektörün bunları pazara getirmek için işbirliği yapması önemlidir” dedi.

KİK, BM ve Türkiye’nin garantör olduğu Kiev ve Moskova tarafından Temmuz ayında imzalanan Ukrayna tahıl ihracat anlaşmasının uygulanmasını denetlemektedir.

Anlaşma ayrıca Rusya’ya Batı yaptırımlarına rağmen tarım ürünlerini ve gübrelerini ihraç etme hakkını da garanti ediyor.

Guterres, “Burada İstanbul’da ve Odessa’da gördüğümüz, çözümün sadece daha görünür kısmı. Bu paket anlaşmanın diğer kısmı, yaptırıma tabi olmayan Rus gıda ve gübresinin küresel pazarlarına engelsiz erişim.” Buna rağmen Rusya’nın gübre ve tarımsal ihracatının hala “engeller” ile karşı karşıya olduğunu sözlerine ekledi.

“2022’de gübre olmadan, 2023’te yeterli gıda olmayabilir. Ukrayna ve Rusya’dan daha fazla gıda ve gübre almak, emtia piyasalarını daha da sakinleştirmek ve tüketiciler için fiyatları düşürmek için çok önemli” dedi.

sınıf=”cf”>

Guterres bu hafta Ukrayna’ya gitti ve burada Ukrayna ve Türkiye cumhurbaşkanları Volodymyr Zelensky ve Recep Tayyip Erdoğan ile Perşembe günü batıdaki Lviv kentinde bir araya geldi.

Cuma günü güneydeki Odessa şehrine gitti.

Cumartesi günü erken saatlerde, İstanbul’un güney kıyılarında Marmara Denizi’nde Ukrayna tahılını taşımak için Birleşmiş Milletler tarafından kiralanan ilk yardım gemisini ziyaret etti.

Cesur Komutan, Çarşamba akşamı İstanbul Boğazı’nı geçmeden önce Salı günü 23.000 ton buğdayla Ukrayna’nın Pivdenny limanından ayrıldı.

BM başkanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, kuruluşunun birçok Afrika ülkesinde gıda tedariki için çok önemli olan kış başlamadan önce Ukrayna’dan tahıl ihracatını “hızlandırmaya” çalışacağını söyledi.

Temmuz ayında imzalanan anlaşmaya göre, 1 Ağustos’tan bu yana Ukrayna’nın Odessa, Chornomorsk ve Pivdenny limanlarından 650 bin ton Ukrayna tahıl ve tarım ürünü yola çıktı.

Gemiler, Karadeniz’de seyahat etmek için güvenli bir koridor kullanmalı ve ardından Boğaziçi’ni geçmelerine izin verilmeden önce KİK tarafından denetlenmelidir.

sınıf=”cf”>

Dünyanın önde gelen üretici ve ihracatçılarından biri olan Ukrayna’dan yapılan hububat ihracatı, Rus işgali nedeniyle birkaç ay boyunca bloke edildi ve küresel bir gıda krizi korkularını artırdı.

BM, TÜRKİYE,

Leave a Reply

Your email address will not be published.