September 26, 2022

MOSKOVA

Soğuk Savaş’ın sona ermesine yardımcı olan ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasını hızlandıran köklü reformları başlatan eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov, binlerce yaslının katıldığı ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in küçümsediği bir veda töreninin ardından 3 Eylül’de toprağa verildi.

sınıf=”cf”>

Kremlin’in resmi olarak bir devlet cenazesi ilan etmeyi reddetmesi, Demir Perde’yi yıktığı için dünya çapında saygı gören, ancak Sovyet çöküşü ve ardından milyonları yoksulluğa sürükleyen ekonomik çöküş nedeniyle yurt içinde birçok kişi tarafından kötülenen Gorbaçov’un mirasıyla ilgili tedirginliğini yansıtıyor.

Putin Perşembe günü özel olarak Gorbaçov’un Moskova’daki bir hastanede öldüğü tabutuna çiçek bıraktı. Kremlin, cumhurbaşkanının yoğun programının cenazeye katılmasını engelleyeceğini söyledi.
Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Cumartesi günü Putin’i hangi işlerin meşgul edeceği sorulduğunda, gazetecilere verdiği demeçte, cumhurbaşkanının bir dizi çalışma toplantısı, uluslararası bir telefon görüşmesi yapacağını ve önümüzdeki hafta Rusya’nın Uzak Doğu’sunda katılmayı planladığı bir iş forumuna hazırlanması gerektiğini söyledi. .

Salı günü 91 yaşında hayatını kaybeden Gorbaçov, Kremlin yakınlarındaki 18. yüzyıldan kalma gösterişli bir malikane olan Sendikalar Evi’nin Sütun Salonu’nda düzenlenen veda töreninin ardından Moskova’nın Novodevichy mezarlığında eşi Raisa’nın yanına defnedildi. Sovyet döneminden beri devlet cenazeleri için mekan olarak.
Cumartesi günü düzenlenen törende, yas tutanlar, Gorbaçov’un fahri muhafızlarla çevrili açık tabutunun önünden geçtiler ve ciddi müzik çalınırken çiçek bıraktılar. Gorbaçov’un kızı Irina ve iki torunu tabutun yanında oturdu.
Sütunlarla çevrili büyük, avizeli salon, çarların soyluları için balolara ev sahipliği yaptı ve Sovyet döneminde devlet cenazelerinin yanı sıra üst düzey toplantılar ve kongreler için bir mekan olarak hizmet etti. Yas tutanlar, binaya girdiklerinde, Gorbaçov’un geniş bir gülümsemeyle ayakta duran büyük bir fotoğrafının yanında onur muhafızlarının gördüler; bu, bir dizi asık suratlı, hasta öncüllerden sonra Sovyet liderliğine getirdiği neşeli canlılığı hatırlattı.

Katılım, izlemenin belirtilen iki saatten iki saat daha uzatılmasına yetecek kadar büyüktü.
Veda töreni için prestijli yerin seçilmesine rağmen, Kremlin bunu bir devlet cenazesi olarak adlandırmaktan vazgeçti ve Peskov, törenin fahri muhafızlar ve hükümetin bunu organize etmedeki yardımı gibi “öğelerinin” olacağını söyledi. Tam teşekküllü bir devlet cenazesinden nasıl farklı olacağını açıklamadı.
Cumartesi günkü tören, Gorbaçov’un tabutunu örten ulusal bayrak da dahil olmak üzere, isim dışında bir devlet cenazesine yakışır tüm süslemelere sahipti. kaz ayaklı korumalar havaya ateş ediyor ve küçük bir grup Sovyet marşıyla aynı melodiyi kullanan Rus marşını çalıyor.

sınıf=”cf”>

Ancak Gorbaçov için resmi bir devlet cenazesi ilan etmek, Putin’i buna katılmaya mecbur edecek ve Moskova’nın yabancı liderleri davet etmesini gerektirecekti, görünüşe göre Ukrayna’ya asker gönderdikten sonra Batı ile yükselen gerilimler arasında yapmakta isteksizdi.
2008-2012 döneminde Rusya Devlet Başkanı olarak görev yapan Putin’in başkanlığındaki Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev veda törenine katıldı. Daha sonra bir mesajlaşma uygulaması kanalında, Sovyetler Birliği’nin 1991’deki çöküşüne atıfta bulunan ve ABD’yi ve müttefiklerini, “Ölümlü bir satranç oyunu” olarak tanımladığı bir politikayı Rusya’nın dağılmasını planlamaya çalışmakla suçlayan bir gönderi yayınladı.

sınıf=”cf”>

Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarını sık sık eleştiren Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Cumartesi günü düzenlenen veda törenine katıldı. ABD, İngiliz, Alman ve diğer Batılı büyükelçiler de katıldı.
Nispeten mütevazı tören, Putin’i tercih edilen halefi olarak atayan ve istifa ederek cumhurbaşkanlığını kazanması için zemin hazırlayan Rusya’nın ilk Sovyet sonrası lideri Boris Yeltsin’e 2007’de yapılan gösterişli bir devlet cenaze töreniyle tezat oluşturuyor.
Yeltsin ayrıca Dmitry Shostakovich, Sergei Prokofiev ve Anton Chekhov da dahil olmak üzere birçok önde gelen Rus’un mezarlarının bulunduğu Novodevichy mezarlığına gömüldü. 1964’te iktidardan indirilen Sovyet lideri Nikita Kruşçev de oraya gömülenler arasında.
Veda konuşması, Gorbaçov’un savunduğu açıklığın Putin tarafından bastırıldığı bilinciyle gölgelendi.

sınıf=”cf”>

Soyadını vermeyi reddeden 30’lu yaşlarının başında bir finansal hizmetler çalışanı olan yaslı İlya, “Bugün sahip olmadığımız özgürlük çocukluğum için ona teşekkür etmek istiyorum” dedi.
Gorbaçov’un reform veya yeniden yapılanma girişimleri için Rusça kelimeyi kullanarak “Ben perestroyka’nın oğluyum” dedi.
Bir başka yaslı Yulia Prividennaya, “Tarihimizde onun gibi daha fazla insanın olmasını istiyorum. Üçüncü Dünya Savaşı’nın eşiğindeyken dünyadaki durumu çözmek için böyle politikacılara ihtiyacımız var” dedi.

Gorbaçov döneminde ekonomik reform planları üzerinde çalışan liberal Yabloko partisinin lideri Grigory Yavlinsky, onu “insanlara düşündüklerini söyleme fırsatı sunduğu için – Rusya’nın daha önce hiç sahip olmadığı bir şey” için selamladı.
Bir zamanlar Sovyetler Birliği’nin çöküşünden “yüzyılın en büyük jeopolitik felaketi” olarak yakınan Putin, Gorbaçov’un açık kişisel eleştirisinden kaçındı, ancak defalarca NATO’nun doğuya doğru genişlemesini önleyecek Batı’dan yazılı taahhütler almadığı için onu suçladı. . Sorun, onlarca yıldır Rusya-Batı ilişkilerini gölgeledi ve Rus liderin 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker göndermesiyle patlayan gerilimleri körükledi.
Putin, çarşamba günü yayınladığı ve açıkça övgü ya da eleştiriden kaçınan, özenle hazırlanmış bir taziye mektubunda, Gorbaçov’u “dünya tarihinin gidişatı üzerinde muazzam bir etki bırakan” bir adam olarak nitelendirdi.

Putin, “Büyük ölçekli dış politika, ekonomik ve toplumsal zorluklar arasında, zorlu ve dramatik değişimler sırasında ülkeyi yönetti” dedi. “Reformların gerekli olduğunu derinden anladı ve akut sorunlara çözümlerini sunmaya çalıştı.”
Kremlin’in Gorbaçov hakkındaki kararsızlığı, onun dünya çapındaki beğenisini ve reformlarından kaynaklanan büyük beklentilerini anlatan, ancak onu ülkeyi siyasi kargaşaya ve ekonomik sıkıntılara sürüklemekten ve Rusya ile yapılan görüşmelerde ülkenin çıkarlarını gerektiği gibi savunmamaktan sorumlu tutan devlet televizyon yayınlarına yansıdı. Batı.

cenaze merasimi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.