August 8, 2022

NEW YORK

Bir zamanlar kraliyet ailesi, başkanlar ve milyarderlerle birlikte olan sosyetik sosyete Ghislaine Maxwell, finansör Jeffrey Epstein’a reşit olmayan kızlara cinsel istismarda bulunmak için yardım ettiği için Salı günü 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

sınıf=”cf”>

Sert ceza, önceki nesil savcıların yırtıcı güç çiftini takip etmemesinin ardından yıllarını adalet için savaşan bir grup kadın için bir zaferdi.

2019’da yargılanmayı beklerken kendini öldüren Epstein, on yıldan fazla bir süredir çocukları yüzlerce kez cinsel istismara uğrattı ve 14 yaşındaki savunmasız kızları sömürdü. Savcılar, uzun zamandır arkadaşı olan Maxwell’in yardımı olmadan bunu yapamayacağını söyledi.

Koronavirüs kurallarına uymak için mavi bir hapishane üniforması ve beyaz bir maske takan Maxwell, ceza açıklanırken bir tarafa baktı, aksi halde tepki vermedi. Mahkeme salonuna girdiğinde tıkırdayan bacaklarına pranga takmıştı.

Ceza, savcıların aradığı süreden daha kısaydı, ancak Epstein’ı suçlayanlar yine de rahatladılar.

Epstein’ı suçlayanlardan biri olan Sarah Ransome, “Kendim ve hayatta kalan diğer birçok kişi için adalete giden inanılmaz uzun bir yol oldu. Bu, söz hakkı olmayan, burada olmayan kızlar için” dedi.

sınıf=”cf”>

Aralık ayında bir jüri, 60 yaşındaki Maxwell’i seks kaçakçılığı, reşit olmayan bir çocuğu yasadışı seks eylemlerine katılmak için nakletme ve iki komplo suçlamasından mahkum etti.

Yargıç Alison J. Nathan, Maxwell’in işlediği suçlardan dolayı pişmanlık duymadığını, hapis cezası ve 750.000 dolar para cezası uyguladığını belirtti. Hakim, cezanın kimsenin yasaların üstünde olmadığına dair “kusursuz bir mesaj” göndermesini istediğini söyledi.

Mahkemeye daha önce hitap eden Maxwell, bir kürsüde durdu ve hayatta kalanlarla empati kurduğunu ve cezasının onlara barış getireceğini umduğunu söyledi. Ancak suçu kabul etmedi ve Epstein’la tanışmanın “hayatımın en büyük pişmanlığı” olduğunu söyleyerek istismarın suçunu Epstein’a yükledi.

Onu “son derece bölümlere ayrılmış bir hayat yaşayan manipülatif, kurnaz ve kontrol eden bir adam” olarak nitelendirdi.

Yargıç, Maxwell’in Epstein’ın değil, “iğrenç ve yırtıcı” suçlarından dolayı cezalandırıldığını söyledi. Maxwell’in “sapma ve suçlama modelini” eleştirdi.

Yargıçla konuşurken kısa bir süre için duygularına kapılmış olan Annie Farmer da dahil olmak üzere, cezadan kurtulan dört kişi cinsel istismarlarını anlattılar.

sınıf=”cf”>

O ve kız kardeşinin yirmi yıl önce Epstein ve Maxwell tarafından istismara uğradıklarına dair hikayelerini halka açıklamaya çalıştıklarını, ancak güçlü çift tarafından tehditler ve yetkililerle etki yoluyla kapatıldıklarını söyledi.

Farmer, “Bize verdiği zararla yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

Muhabirlerle dolu bir mahkeme salonunda, Maxwell’in üç kardeşi arka arkaya oturdu. Adliye binasının dışında Kevin Maxwell, kız kardeşinin yasal mücadelesinden vazgeçmeyeceğini ve “biz de bir aile olarak onun arkasında olacağız” dedi.

Savunma avukatı Bobbi Sternheim temyize gideceğine söz verdi. Epstein’ın Maxwell’i “tüm çantayı elinde tutarak” bıraktığını söyledi.

sınıf=”cf”>

“Bugün mahkum edilmesi gereken kişinin hesap vermekten kurtulduğunu, kurbanlarından kaçtığını, acılarını sindirmekten ve gerçekten hak ettiği cezayı almaktan kaçındığını hepimiz biliyoruz” dedi.

Son 17 yılda, birçok kadın Epstein’ı onları taciz etmekle suçladı ve birçoğu Maxwell’i onları işe alan bayan olarak tanımladı.

Epstein aleyhindeki iddialar ilk olarak 2005’te su yüzüne çıktı. FBI ve yerel polis, o sırada, reşit olmayan birçok kızla cinsel istismara ilişkin kanıtlar topladı.

Ancak Florida’daki federal ve eyalet savcılarıyla yapılan ve daha sonra yumuşak olmakla eleştirilen bir anlaşma uyarınca, Epstein sadece bir kızı içeren fuhuşla ilgili suçlamaları kabul etti ve çoğu işten serbest bırakma programında olmak üzere 13 ay hapis yattı.

Daha sonra, bir seks suçlusu olarak kayıt yaptırması istendi.

Takip eden yıllarda, birçok kadın istismar iddiasıyla Epstein’a dava açtı. Biri, Virginia Giuffre, Epstein ve Maxwell’in kendisine Britanya’nın Prens Andrew’u da dahil olmak üzere diğer güçlü erkeklerle cinsel buluşmalar için baskı yaptığını iddia etti. Bütün bu adamlar iddiaları reddetti ve Giuffre sonunda Andrew’a mahkeme dışında bir dava açtı.

New York’taki federal savcılar, 2018’de Miami Herald’ın hikayelerinin suçlarına yeni dikkat çekmesinin ardından Epstein aleyhindeki davayı yeniden canlandırdı. 2019’da tutuklandı, ancak bir ay sonra kendini öldürdü.

Ölümünden on bir ay sonra, Maxwell New Hampshire’daki bir malikanede tutuklandı. O zamandan beri New York’ta federal bir tesiste hapsedildi.

Epstein ve Maxwell’in dünyanın en ünlü insanlarından bazılarıyla olan ilişkileri, davasının önemli bir parçası değildi, ancak Bill Clinton ve Donald Trump gibi arkadaşlarından bahsetmesi, çiftin avlarını etkilemek için bağlantılarını nasıl kullandığını gösterdi.

Duruşma, yalnızca bir avuç Epstein’ı suçlayan kişinin iddiaları etrafında dönüyordu.

Dördü, 1990’larda ve 2000’lerin başında, Epstein’ın Florida, New York, New Mexico ve Virgin Adaları’ndaki malikanelerinde gençken istismara uğradıklarını ifade etti.

Mahremiyetlerini korumak için mahkemede üç kişinin kimliği yalnızca ilk adları veya takma adlarıyla belirlendi: Jane, bir televizyon oyuncusu; İngiltere’den eski bir model olan Kate; ve Carolyn, şimdi uyuşturucu bağımlılığından kurtulan bir anne. Dördüncüsü, mahkemede halka açık bir şekilde konuştuktan sonra kendisini gerçek adıyla tanımlayan tek suçlu olan Farmer’dı.

Maxwell’in onları sohbet ve hediyelerle nasıl büyülediğini ve Epstein’ın servetini ve bağlantılarını hayallerini gerçekleştirmeye yardımcı olmak için kullanabileceğine dair vaatlerini anlattılar.

Sonra ifade verdiler, Epstein’a cinselliğe dönüşen ve normal şekilde oynayarak masaj yapmaya yönlendirdi.

Carolyn, 2000’lerin başında Epstein’ın Florida’daki evinin yakınında yaşayan ve savcıların “bir istismar piramidi” olarak tanımladığı 100 dolarlık banknot karşılığında kendisine masaj yapma teklifini kabul eden birkaç imtiyazlı gençten biri olduğunu söyledi.

Carolyn jüriye, kızın o sırada 14 yaşında olduğunu bilmesine rağmen tüm düzenlemeleri Maxwell’in yaptığını söyledi.

Maxwell’in avukatları, jürinin görevi kötüye kullanma gerekçesiyle mahkumiyetinin iptal edilmesi için mücadele etti. Karardan günler sonra, bir jüri üyesi, çocukken cinsel istismara uğradığını, jüri seçimi sırasında mahkemeye söylemediğini ifşa ettiği medya röportajları verdi. Maxwell’in avukatları yeni bir davayı hak ettiğini söyledi. Bir yargıç aynı fikirde değildi.

Maxwell’in Salı günkü ceza duruşması sırasında jüri, diğer seyirciler arasında sessizce oturdu.

En az sekiz kadın, yaşadıkları cinsel istismarı anlatan mektupları yargıca sundu.

En büyük kardeşleri Anne Holve ve Philip Maxwell mahkemeye mektup yazarak müsamaha talebinde bulundular ve kız kardeşlerinin Epstein ile ilişkisinin 1991’de babaları İngiliz gazete patronu Robert Maxwell’in ölümünden kısa bir süre sonra başladığını söylediler.

Yazdıklarına göre, Robert Maxwell kızını “sıklıkla ani ruh hali değişimlerine, büyük öfke ve reddedilmelere” maruz bırakmıştı, bu da onu “doğuştan gelen iyi doğasından yararlanabilecek tacizci ve güçlü erkeklere karşı çok savunmasız hale getirdi.”

İddiaları duruşmaya dahil edilmeyen bir suçlayıcı olan Ransome, birkaç kez doğrudan Maxwell’e bakarak hayatına kalıcı zarar verdiğine dair ifade verdi.

İki kez intihar ederek ölmeye çalışan Ransome, “Beni anlaşılmaz şekillerde kırdın” dedi. “Ama ruhumu kırmadın.”

cinsel saldırı,

Leave a Reply

Your email address will not be published.