May 23, 2022


Bir Fransız gazetesinin Perşembe günü bildirdiğine göre, yeni bir soruşturmaya göre, Avrupa Birliği sınır teşkilatı Frontex, Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki 900’den fazla sığınmacıyı yasadışı olarak geri itmesine karıştı.

Fransa’nın Le Monde gazetesi, Alman haftalık Der Spiegel, İsviçreli haber kaynakları SRF Rundschau ve Republik ve Hollanda merkezli Lighthouse Reports’un ortaklaşa yürüttüğü soruşturmanın bulgularına göre, Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Teşkilatı (Frontex) 22 olaya müdahil oldu. Mart 2020 ile Eylül 2021 arasındaki geri itmeler.

Frontex, en az 957 sığınmacının botlardan indirildiği, Yunan can sallarına bindirildiği ve denizde başıboş bırakıldığı olayları “kalkışın önlenmesi” olarak kaydetti.

İsviçre’deki Fribourg Üniversitesi’nde göç hukuku uzmanı olan Nula Frei, SRF’ye verdiği demeçte, Yunanistan’ın insanlara uluslararası hukuka göre izin verilmeyen bir sığınma prosedüründen geçme şansı vermeden geri itmeler gerçekleştirdiğini söyledi.

Ancak SRF, Türkiye ve çok sayıda uluslararası sivil toplum kuruluşunun (STK) kanıt ve şikayetlerine rağmen Yunanistan’ın geri gönderme iddialarını reddettiğine dikkat çekti.

Republik ayrıca, en az iki vakada, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sığınmacıların daha önce bir Yunan adasına ayak basmış halde yasadışı yollardan Türk sularına atıldığını ileri sürmüştür.

Açıkça yasa dışı olan bu davalar bile Frontex’in veri tabanında “ayrılmanın önlenmesi” olarak etiketlendi.

17 Mart’ta, AB’nin dolandırıcılık karşıtı gözlemcisi OLAF tarafından yürütülen bir soruşturmanın bulgularını yayınlayan Der Spiegel, Frontex şefi Fabrice Leggeri ve diğer üst düzey yetkililerin Ege Denizi’ndeki Yunan geri itmelerini yalnızca bilmekle kalmayıp aynı zamanda örtbas ettiklerini de ortaya çıkardı.

İnsan hakları savunucuları ve önde gelen medya kuruluşları, Yunan makamlarının AB ve uluslararası hukuku ihlal eden yasadışı geri bildirimlerini ve diğer hak ihlallerini sık sık bildirdiler.

Deniz yoluyla yapılan geri itmelerin yanı sıra, Yunan sınır kuvvetleri, ülkeye kara yoluyla geçmeyi başaran göçmenleri tutuklamak ve zorla sınır dışı etmekle de suçlanıyor.

Şubat ayında en az 19 düzensiz göçmen, Yunanistan tarafından Türkiye’ye geri itildikten sonra Türkiye-Yunanistan sınırı yakınlarında donmuş halde bulundu.

Türk yetkililer, ölü bulunanların Yunan sınır muhafızları tarafından kıyafetlerinin ve ayakkabılarının soyulduğunu söyleyerek Atina’yı düzensiz göçmenlere yönelik insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele nedeniyle eleştirdi. Yunanistan herhangi bir müdahaleyi reddetti.

Olayla ilgili yorum yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB’nin sınır koruma dairesi Frontex’i Yunanistan ile işbirliği yapmakla ve bloğu göçmenlerin ölümlerine göz yummakla suçladı.

Türkiye ve Yunanistan, Avrupa’ya geçmeyi hedefleyen, savaştan ve zulümden kaçan göçmenlerin yeni hayatlara başlamak için kilit geçiş noktaları olmuştur. Düzensiz göçmenlerin umut yolculuğu ya Ege’nin mavi sularında son buluyor ya da Yunan sahil güvenlik birimlerinin insanlık dışı uygulamalarıyla kabusa dönüşüyor. Son yıllarda yüz binlerce sığınmacı, daha iyi bir yaşam arayışıyla Kuzey ve Batı Avrupa’ya ulaşmak için Ege’de kısa ama tehlikeli bir yolculuk yaptı. Mültecileri taşıyan birçok teknenin batması veya alabora olması nedeniyle yüzlerce insan denizde öldü. Sahil Güvenlik Komutanlığı binlerce kişiyi kurtardı.

Türkiye ve birçok uluslararası insan hakları grubu, Yunanistan’ı, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere savunmasız göçmenlerin hayatlarını tehlikeye atarak insani değerleri ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyleyerek, göçmenlere sığınma prosedürlerine erişim hakkı verilmeden büyük çaplı geri itmeler ve yargısız sınır dışı edilmekle suçladı. Ayrıca Avrupa Birliği’ni bu bariz insan hakları ihlaline göz yummakla suçluyorlar.

Göçmenlerin bölgedeki hareketlerini izleyen Norveçli sivil toplum kuruluşu (STK) Ege Boat Report’un bir raporuna göre, Yunanistan’ın düzensiz göçmenleri geri itmeleri 2021’de bir önceki yıla göre %97 arttı.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.