September 26, 2022


Sık sık göçmenlerin yasa dışı “geri itmelerine” müsamaha göstermekle suçlanan, aşılmaz Avrupa sınırlarının önde gelen isimlerinden Fabrice Leggeri, Cuma günü Frontex sınır teşkilatının başkanı olarak istifasını sundu.

Bir Fransız kaynağın Agence France-Presse’ye (AFP) verdiği demeçte, Frontex’in yönetim kurulu Leggeri’nin aynı gün istifa etme teklifini değerlendirecek ve Avrupa Dolandırıcılıkla Mücadele Ofisi “OLAF tarafından teşkilat yönetimine ilişkin bir soruşturmanın ardından” dedi.

Bir Alman hükümet sözcüsü Berlin’de düzenlediği düzenli bir basın toplantısında, “Fronex için “yeni bir başlangıç ​​olasılığını açan” “İstifasını teklif ettiğini doğrulayabilirim” dedi.

Fransız dergisi Le Point’in haberine göre, OLAF’ın Leggeri’ye yönelik gizli raporu, OLAF’ın “prosedürleri takip etmediğini, AB’ye karşı dürüst olmadığını ve personeli kötü yönettiğini” ortaya çıkardı.

Frontex, yardım grupları tarafından defalarca AB sınırlarının ötesine yasadışı yollardan geri dönen göçmenlerle veya ulusal makamların kendilerinin bu tür “geri tepmeler” yaptıklarına göz yummakla suçlanıyor.

Yunanistan’ın Türkiye ile olan kara ve deniz sınırları, bu tür iddiaların ana odak noktası olmuştur.

Çarşamba günü, Fransız günlük Le Monde gazetesi ve araştırmacı ekip Lighthouse Reports tarafından yürütülen bir soruşturma, Frontex’in Mart 2020 ile Eylül 2021 arasında Yunan sularında yapılan geri itmeleri “Türkiye sularında gerçekleştirilen (Avrupa’ya doğru hareketlerin önlenmesine yönelik operasyonlar)” olarak kaydettiğini ortaya koydu.

Lighthouse Reports ve Alman dergisi Der Spiegel, Leggeri’nin istifa mektubunu Twitter’da yayınladı.

İçinde, “Haziran 2019’da seçildiğim ve yenilendiğim Frontex görev süresi sessiz ama etkili bir şekilde değiştirilmiş gibi göründüğü için vekâletimi Yönetim Kuruluna geri veriyorum.”

Son aylarda Leggeri, rolünün göçmenlerin Avrupa’ya girişini engellemek mi yoksa ulusal sınır kurumlarının sığınmacılara yönelik muamelesini denetlemek mi olduğu konusundaki kafa karışıklığını kamuoyu önünde kabul etti.

Aralık ayında, gerçek görevini yerine getirmek için “çaresiz” olduğunu söyledi.

“İnsanların düzensiz geçişlerine izin vermeme zorunluluğu ile geri göndermeme ilkesi (geri göndermeyi yasaklayan) arasında, korunmaya muhtaç herkesin sığınma hakkı olduğu için nasıl davranmalıyız?” dedi.

“Kimse bana cevabı veremez. Biz şizofreniz.”

Avrupa’ya göçmenlerin gelişiyle ilgili tekrarlanan siyasi korkuların damgasını vurduğu Leggeri’nin Frontex şefi olarak yedi yılı, teşkilatın kaynaklarında büyük bir artışla aynı zamana denk geldi.

2027 yılına kadar AB’nin dış sınırlarını izleyen 10.000 personele ulaşacak.

Ancak ajans geçen hafta, AB’ye düzensiz geçişlerin bu yıl Ocak-Mart aylarında 40.300 girişle altı yılın en yüksek seviyesi olduğunu da bildirdi.

En fazla sayıda düzensiz geçişin Batı Balkanlar’dan geldiği ve çoğunlukla Yunanistan ve Bulgaristan üzerinden AB’ye giriş yaptığı tespit edildi.

Ana göçmen uyrukları Suriyeli ve Afgan olmak üzere, tüm düzensiz girişlerin yaklaşık yarısını oluşturuyorlardı.

Doğu ve güney kanatları boyunca düzensiz bir şekilde AB’ye giren göçmenlerin çoğu, diğer AB ülkelerine veya eski AB üyesi İngiltere’ye geçmeyi amaçlıyordu.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.