December 7, 2022

HALİFAX

Güçlü yağmurlar ve rüzgarlar Atlantik Kanada bölgesini vurdu, Fiona 24 Eylül’ün başlarında büyük, güçlü bir tropik sonrası kasırga olarak kapandı ve Kanadalı tahminciler bunun ülke tarihindeki en şiddetli fırtınalardan biri olabileceği konusunda uyardılar.

sınıf=”cf”>

Fiona Cuma günü geç saatlerde bir kasırgadan tropikal sonrası bir fırtınaya dönüştü, ancak meteorologlar hala kasırga gücünde rüzgarlara sahip olabileceği ve sırılsıklam yağmurlar ve devasa dalgalar getireceği konusunda uyardılar.
250.000’den fazla Nova Scotia Power müşterisi – eyaletteki tüm müşterilerin yaklaşık yarısı – yerel saatle 1’i biraz geçen kesintilerden etkilendi. Taksit saatin sonunda 28.000 daha arttı.
Hızlı hareket eden Fiona’nın Cuma günü erken saatlerde Bermuda’dan geçerken sahip olduğu Kategori 4 gücünden düşen gücüyle Cumartesi şafaktan önce Nova Scotia’ya inmesi bekleniyordu, ancak yetkililer ciddi bir hasar bildirmedi.
Kanada Kasırga Merkezi, Nova Scotia, Prince Edward Adası ve Newfoundland’ın kıyı genişlikleri için bir kasırga saati yayınladı.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Fiona’nın bölgeye “kasırga kuvvetli rüzgarlara sahip büyük ve güçlü bir tropikal sonrası siklon” olarak ulaşması gerektiğini söyledi.
Suikaste uğrayan eski Başbakan Shinzo Abe’nin cenazesi için Japonya ziyaretini ertelemeye karar veren Başbakan Justin Trudeau, “Kötü olacak” dedi.
Trudeau, “Elbette fazla bir ihtiyaç olmayacağını umuyoruz, ancak muhtemelen olacağını düşünüyoruz,” dedi ve “Yerel yetkililerin talimatlarını dinleyin ve önümüzdeki 24 saat boyunca orada bekleyin.”
ABD kasırga merkezi, Fiona’nın Cuma günü geç saatlerde Kategori 2 gücünde olduğunu ve maksimum sürekli rüzgarın 105 mil (169 kph) olduğunu söyledi. Nova Scotia, Halifax’ın 140 mil (220 kilometre) güneydoğusunda, 46 mil (74 kph) hızla kuzeydoğuya doğru ortalandı.

Kasırga kuvvetli rüzgarlar merkezden 185 mil (300 kilometre) kadar ve tropikal fırtına kuvvetli rüzgarlar 345 mil (555 kilometre) kadar dışarı doğru uzanıyordu.
Nova Scotia, Dartmouth’taki Kanada Kasırga Merkezi meteoroloğu Ian Hubbard, “Bu, ülkenin bizim bölgemizi etkileyecek en güçlü tropikal siklonlardan biri olmasa da kesinlikle biri olacak” dedi. “Kesinlikle gördüklerim kadar şiddetli ve kötü olacak.”
Hubbard, fırtınanın daha soğuk su üzerinde hareket ettikçe zayıfladığını ve kasırga gücüyle karaya ulaşmasının pek olası olmadığını düşündüğünü söyledi.

sınıf=”cf”>

Kanada’daki kasırgalar biraz nadirdir, çünkü kısmen fırtınalar daha soğuk sulara ulaştığında ana enerji kaynaklarını kaybederler. Ancak tropik sonrası siklonlar, soğuk bir çekirdeğe ve görünür bir göze sahip olmasalar da, hala kasırga kuvvetli rüzgarlara sahip olabilir. Ayrıca genellikle simetrik biçimlerini kaybederler ve daha çok bir virgüle benzerler.
“Hala güçlü duruyor. Cape Breton Bölge Belediyesi belediye başkanı Amanda McDougall Associated Press’e verdiği demeçte, çok korkutucu olmaya başladı.
Bölgedeki insanlar, temel ihtiyaç maddelerini stoklamak için acele ettiler ve Cuma günü mülklerini fırtınaya karşı korumak için çalıştılar.
Nova Scotia’nın Cape Breton Adası’ndaki küçük Acadian topluluğu Petit-de-Grat’taki Samsons Enterprises tersanesinde Jordan David, arkadaşı Kyle Boudreau’nun Boudreau’nun ıstakoz teknesi “Bad Influence”ı bağlamasına yardım etti.
“Yapabileceğimiz tek şey en iyisini ummak ve elimizden gelenin en iyisini yapmak. Yaklaşan bir şey var ve ne kadar kötü olduğu henüz belirlenmedi,” dedi David, dış mekan su geçirmez kıyafetlerini giyerek.
Kanada Kasırga Merkezi için Uyarı Hazırlığı Meteoroloğu olan Bob Robichaud, Fiona’nın 2003 yılında Halifax bölgesinde büyük hasara neden olan Juan Kasırgası’ndan daha büyük bir fırtına sistemi olarak şekillendiğini söyledi.
Fiona’nın 2019’daki tropik sonrası fırtına Dorian ile hemen hemen aynı büyüklükte olduğunu ekledi. “Ama Dorian’dan daha güçlü” dedi. “Kesinlikle doğu Kanada için tarihi, aşırı bir olay olacak.”
Cape Breton Bölge Belediyesi sözcüsü Christina Lamey, Sidney’deki Center 200 spor salonunun Cuma gecesi fırtına sırasında evlerinden tahliye etmek isteyen sakinleri kabul etmek için açıldığını söyledi. Halifax, dört tahliye merkezi açacağını söyledi.

Prince Edward Adası’ndaki yetkililer, eyaletin kuzey kıyısındaki şiddetli sel potansiyeli konusunda telefonlara acil durum uyarısı gönderdi. “Eşyaların korunması için acilen çaba gösterilmelidir. Kıyı şeritlerinden kaçının, dalgalar son derece tehlikelidir. Bu bölgelerdeki sakinler, gerekirse taşınmaya hazır olmalıdır” uyarısında bulundu.
Nova Scotia’daki yetkililer ayrıca telefonlara Fiona’nın gelişini bildiren bir acil durum uyarısı gönderdi ve insanları içeride söylemeye, kıyıdan uzak durmaya, cihazları şarj etmeye ve en az 72 saat boyunca yeterli malzemeye sahip olmaya çağırdı. Yetkililer, uzun süreli elektrik kesintileri, ağaçlara ve yapılara rüzgarın verdiği zararlar, kıyı taşkınları ve olası yol yıkımları konusunda uyardı.
Fiona şimdiye kadar ikisi Porto Riko’da, ikisi Dominik Cumhuriyeti’nde ve biri Fransız adası Guadeloupe’de olmak üzere en az beş ölümden sorumlu tutuldu.
Bu arada Ulusal Kasırga Merkezi, Karayipler’de yeni kurulan Tropik Fırtına Ian’ın güçlenmeye devam etmesinin beklendiğini ve Salı günü erken saatlerde Küba’yı kasırga olarak vuracağını ve ardından Çarşamba günü erken saatlerde güney Florida’yı vuracağını söyledi.
Kingston, Jamaika’nın yaklaşık 385 mil (620 kilometre) güneydoğusundaydı. Maksimum 40 mph (65 kph) rüzgara sahipti ve batı-kuzeybatıya 12 mph (19 kph) hızla ilerliyordu. Cayman Adaları için bir kasırga saati çıkarıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *