September 26, 2022


İngiliz Guardian gazetesi Perşembe günü, Suriye’nin başkenti Şam’ın güneyindeki bir banliyö olan Tadamon’da Nisan 2013’te Beşar Esad rejimi altında gerçekleşen bir katliamı gösteren görüntülerin yer aldığı bir soruşturma yayınladı.

Orta Doğu muhabiri Martin Chulov tarafından yazılan makalenin adı “Tadamon’da Katliam: İki akademisyen bir Suriyeli savaş suçlusunu nasıl avladı”.

Sivil gruplarının toplandığı, bir infaz çukuruna gönderildiği ve vurularak öldürüldüğü yer orasıydı.

İngiliz gazetesi, katliamın ardından toplu mezarda en az 41 ceset bulunduğunu bildirdi. Cesetler daha sonra yakıtla ıslatıldı ve ateşe verildi. Video görüntülerinde askerlerin kahkahaları duyuldu.

Guardian, katliamın Suriye askeri istihbaratının 227. Şubesi tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi. Suriye rejim lideri Beşar Esad’ın iktidar koltuğundan sadece birkaç mil uzakta gerçekleşti.

Chulov, görüntülerin “tüm Suriye ihtilafının en suçlanabilir videolarından biri” olduğunu ve “bize 10 yıllık savaşın daha önce anlatılmamış bir kısmına bir bakış açısı verdiğini” söyledi.

Görüntüler, sadık bir milis grubuna yeni katılan bir kişi tarafından kaydedildi ve görüntü önce Fransa’daki bir muhalefet eylemcisine, ardından iki araştırmacıya sızdırıldı: Amsterdam Üniversitesi Holokost ve Soykırım Merkezi’nden Annsar Shahhoud ve Prof. Uğur Ümit Üngör.

Esad rejimini eleştiren Annsar, rejim yetkililerine ulaşmak için Facebook’ta bir takma ad oluşturdu.

Mart 2021’de videodaki silahlı adamlardan biri olduğu iddia edilen Amgd Youssuf adlı bir adamla bağlantı kurdu.

İki araştırmacı videolar, notlar ve binlerce saatlik görüşmelerden oluşan kanıtlarını Hollanda, Almanya ve Fransa’daki savcılara iletti. Kaynak Suriye dışında güvende.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.