September 26, 2022

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Eylül’de Özbekistan’ın Semerkant kentinde yapılacak Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

sınıf=”cf”>

Erdoğan, Türkiye’nin “diyalog ortağı” statüsündeki sekiz uluslu güvenlik grubuna katılmak üzere 15 Eylül’de Özbekistan’a gitti.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ITAR-Tass’a göre, Putin ve Erdoğan’ın 16 Eylül’de Ukrayna’dan Karadeniz üzerinden buğday ihracatının yeniden başladığı bir anlaşmanın “etkililiğini değerlendirmeyi” planladığını söyledi.

Erdoğan 8 Eylül’de yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın bir anlaşma üzerinden limanlarından yaptığı gibi Rusya’nın da tahıl ihracatına başlayabilmesi gerektiğini belirterek, bu konuyu Semerkant’ta Rus liderle görüşeceğini kaydetti.

Putin’in Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelere tahıl sevkiyatından rahatsız olduğunu belirten Erdoğan, bu ürünlerin yoksul ülkelere de ulaştırılabilmesi için Türkiye’nin de Rus tahıl sevkiyatının başlamasını istediğini vurguladı.

Rusya ve Ukrayna, 22 Temmuz’da BM ve Türkiye ile dünyada bir gıda krizini önlemek için önemli bir tahıl ihracatçısı olan Ukrayna’dan tahıl ihracatının yeniden başlaması için bir mutabakat zaptı imzaladı. Operasyon, Ukraynalı ve Rus yetkililerin Türk ve BM yetkilileriyle birlikte Ortak Koordinasyon Merkezi’ne (KİK) konuşlandırılmasının ardından 1 Ağustos’ta başladı.

Rusya ve Ukrayna arasında imzalanan anlaşma 120 gün geçerli olacak ve taraflar anlaşmanın uzatılmasına karşı çıkmadıkları takdirde yenilenebilir. Ukrayna, bu yılın sonuna kadar dünyaya yaklaşık 25 milyon ton tahıl ihraç etmeyi planlıyor.

sınıf=”cf”>

Rusya da gıda ve gübrelerini BM’nin sağladığı belirli garantilerle dünyaya ihraç etmeyi umuyor Ancak sevkiyat, bankacılık ve sigorta şirketlerindeki endişeler nedeniyle Rusya’nın ihracatı henüz başlamadı.

“Rusya’nın ihraç ettiği ürünler yaptırıma dahil değil. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Eylül’de gazetecilere verdiği demeçte, gemilerin limanlarda hizmet alma veya yanaşma, sigorta ve bankacılık gibi kısıtlamalar ve ambargolar olduğunu söyledi.

“Rusya bundan şikayet edince [U.S. Secretary of State Antony] Blinken ve[BMGenelSekreteriAntónio)Guterrestelefonla”dedi[UNSecretary-GeneralAntónio)Guterresviaphone”headded

Çavuşoğlu, ABD yönetiminin BM genel sekreteri ile birlikte bir açıklama yaptığını ancak bu açıklamalara rağmen Rus tahılını taşımakta tereddüt eden nakliye ve nakliye firmalarının olduğunu söyledi.

sınıf=”cf”>

“Ama hiçbir engel yok. Dolayısıyla şu anda Rusya da ürünlerini ihraç edebiliyor” dedi.

Erdoğan, Diplomasi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.