August 8, 2022

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Temmuz’da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

sınıf=”cf”>

Paşinyan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Kurban Bayramı vesilesiyle selamlarken, Türkiye cumhurbaşkanı Ermenistan başbakanını yaklaşan Vardavar Festivali için tebrik etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki liderin Türkiye ile Ermenistan arasındaki ikili normalleşme sürecine verdikleri önemi vurgulayarak bölgede barış ve istikrarın güçlenmesine de katkı sağlayacağı belirtildi.

Açıklamada, bu kapsamda iki liderin 1 Temmuz’da özel temsilciler arasında yapılan görüşmelerde üzerinde anlaşmaya varılan konuların yakın zamanda hayata geçirilmesi yönündeki beklentilerini de dile getirdikleri ifade edildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı 1 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Türk ve Ermeni yetkililerin her iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarına kara sınırını mümkün olan en kısa sürede açma konusunda anlaştıklarını söyledi.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan’ın dördüncü toplantısı 1 Temmuz’da Viyana’da gerçekleşti.

sınıf=”cf”>

“Ankara ve Erivan arasındaki normalleşme süreci elçileri, Türkiye ve Ermenistan’ı ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye ve Ermenistan arasındaki kara sınırını mümkün olan en kısa sürede geçmesine izin vermeyi kabul ettiler ve bu amaçla gerekli süreci başlatmaya karar verdiler.” bakanlık yaptığı açıklamada.

Bakanlık, Türkiye ile Ermenistan arasında doğrudan hava kargo ticaretinin mümkün olan en kısa sürede başlatılması konusunda anlaştıklarını ve bu amaçla gerekli süreci başlatmaya karar verdiklerini söyledi.

Ayrıca, kendi ülkeleri arasında tam normalleşme nihai hedefine ulaşmak için atılabilecek diğer olası somut adımları da görüştüklerini belirten açıklamada, normalleşme sürecinin ön koşulsuz olarak devam ettirilmesi konusunda anlaştıkları vurgulandı.

Türk ve Ermeni özel elçileri, Şubat ayında Moskova’da gerçekleştirilen ilk görüşme dışında, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına yönelik ortak çabaların devamı için Viyana’da bir araya gelmeyi tercih etti.

Türkiye ve Ermenistan, bağımsızlığını kazandıktan sonra 1990’ların başından bu yana diplomatik ilişkiler kurmadı. Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki Azerbaycan topraklarını işgal etmesi, Türkiye’nin Ermenistan ile sınırlarını kapatmasının ve Ermenistan ile normal ilişkiler kurmamasının başlıca nedeniydi.

sınıf=”cf”>

Normalleşme süreci, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına, mühürlü sınırların açılmasına ve ekonomik, ticari ve ulaşım projelerinin başlatılmasına olanak sağlamayı amaçlıyor. Güven artırıcı tedbirler kapsamında Türkiye ve Ermenistan, İstanbul ile Erivan arasında charter seferlerine yeniden başlarken, Ermenistan Türk mallarına ambargoyu kaldırdı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mizroyan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ikili bir görüşme yaptığı Antalya Diplomasi Forumu’na katılmak üzere Mart ayında Türkiye’ye geldi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.