September 26, 2022

İSTANBUL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Ağustos’ta raflarında 1 milyon cilt basılı kitap bulunan ve 3 bin kişilik kapasitesiyle Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük üniversite kütüphanesinin açılışını yaptı.

sınıf=”cf”>

Erdoğan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Atalarımız kılıçla fethedilen toprakların kalemin tutacağını söylüyor… Kitaplarla, kütüphanelerle irtibatını kesen milletlerin ayakta kalması mümkün değil” dedi. ve Merkez Derslik Binası.

Erdoğan, “Uygarlığımızın dünya bilimsel ve kültürel mirasına hakkı verilmese de katkısı göz ardı edilemeyecek boyuttadır” dedi.

Hükümet ayrıca Rami Kışlası’nı İstanbul’da bir kütüphaneye dönüştürmek için çalışıyor.

Büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri tarafından hizmete sunulan milli kütüphanelerin de mahallelerinde önemli bir ihtiyacı karşıladığını belirten Özcan, hükümetin Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okullarda kütüphane kurulmasını sağladığını söyledi.

“Kısa sürede 57.000’den fazla okulu kütüphanelerle buluşturduk. Kitap sayımızı üç kat artırarak 70 milyona çıkardık. İnşallah yıl sonuna kadar bunu 100 milyona tamamlayacağız” dedi.

sınıf=”cf”>

Erdoğan, “Millet olarak medeniyet davamız varsa, medeniyetimizi diriltme sevdamız varsa, bunu kütüphaneler olmadan yapamayız” dedi.

Cumhurbaşkanı, okullardan başlayarak kitap, okuma ve dolayısıyla kütüphaneleri ülkedeki insan yaşamının her alanının merkezine yerleştirmek istediklerini vurguladı.

Bugün dünya köklü bir değişimin acısının yaşandığı bir dönemden geçiyor” dedi.

“Türkiye, sadece kendisi için değil, gözünü ve yüreğini bu ülkeye çevirmiş tüm coğrafyanın ve medeniyetin temsilcisi olarak bu mücadeleyi başarmak zorundadır. İlmin, hikmetin ve erdemin gücünü kendisine rehber edinen ecdadımızın izinden giderek medeniyetimizi zirveye çıkaracağız” dedi.

Erdoğan, 2010 yılından bu yana gelişen ve “yurt içinde ve yurt dışında gururla anılan başarılara” imza atan üniversiteyi yakından takip ettiğini söyledi.

İlim ve hikmet davamızı dünyanın her yerinde en iyi şekilde temsil etmek ve üniversitenin medeniyettir sözünü hayata geçirmek için canla başla çalışan rektörümüzü ve hocalarımızı tebrik ediyorum” dedi.

sınıf=”cf”>

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesi, modern bir kütüphanenin tüm olanaklarıyla donatılmış, soyunma odaları, kapalı otoparkları, camii, konferans salonları, tekli ve çoklu çalışma masaları, grup ve çalışma odaları, dinlenme ve akıl oyunları alanları ile hizmet vermektedir. milyon lira.

Leave a Reply

Your email address will not be published.