September 26, 2022


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye cumhurbaşkanının Ankara ile Riyad arasındaki bağları yeniden kurmak için krallığı ziyareti sırasında Suudi Kralı Salman bin Abdülaziz Al Suud ve Veliaht Prens Muhammed bin Salman (MBS) ile Perşembe günü bir araya geldi.

Erdoğan, Kral Selman tarafından Cidde’deki Al-Salam Kraliyet Sarayı’nda karşılanırken, iki lider basına kapalı bir görüşme yaptı. Toplantı, Türk ve Suudi liderler arasında beş yıl aradan sonra gerçekleşen ilk görüşme oldu.

Türk cumhurbaşkanı daha sonra Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan (solda), 28 Nisan 2022'de Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile bir araya geldi. (Murat Çetinmühürdar/PPO/IHA aracılığıyla bildiri)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan (solda), 28 Nisan 2022’de Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile bir araya geldi. (Murat Çetinmühürdar/PPO/IHA aracılığıyla bildiri)

Erdoğan, iki günlük bir çalışma ziyareti için günün erken saatlerinde Suudi Arabistan’a gelmişti. Uçağı Cidde’deki Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı’na indi ve burada Mekke bölgesinin emiri Khalid Al-Faysal tarafından karşılandı. Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy ve Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatı (İKÖ) Daimi Temsilcisi Mehmet Metin Eker de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanına eşi Emine Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati eşlik ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bir araya geldi. de heyetin bir parçası.

Erdoğan, Suudi Arabistan’a gitmeden önce Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın ikili ilişkileri ilerletmek için “yeni bir dönem” başlatacağını söyledi.

Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere verdiği demeçte, “Benim (Suudi Arabistan’a) ziyaretim, iki kardeş ülke olarak yeni bir işbirliği dönemi başlatma konusundaki ortak irademizin tezahürüdür” dedi.

Suudi Arabistan ile sağlık, enerji, gıda güvenliği, tarım teknolojileri, savunma sanayi, finans gibi alanlarda işbirliğimizi artırmak ortak çıkarımızadır” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin bölgesel barışı sağlamaya ve sorunları diyalog ve diplomasi yoluyla çözmeye çalıştığını da söyledi.

Ortak çabalarımızla her alanda bağlarımızı güçlendireceğimize inanıyorum” dedi ve “özellikle yenilenebilir ve temiz enerji teknolojilerindeki potansiyeli” vurguladı.

Ziyaretinde bölgesel ve uluslararası gelişmelerin de gündemde olacağını söyledi. Körfez bölgesindeki kardeşlerimizin istikrar ve güvenliğine kendi kardeşlerimiz kadar önem verdiğimizi her fırsatta ifade ediyoruz” dedi.

Erdoğan, “tehditler giderek daha karmaşık hale gelirken” tüm bölgenin güvenlik ve istikrarı için “diyalog ve işbirliği”nin öneminin de altını çizdi.

Ayrıca Suudi Arabistan’ı hedef alan son drone ve füze saldırılarını da kınadı.

Son yıllarda Türk-Suudi ilişkileri dış politika farklılıkları nedeniyle zarar gördü. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinin ardından tansiyon yükseldi.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.