July 5, 2022

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Ankara’nın NATO müttefiklerinden beklentisinin Ukrayna krizi sonrasında gösterdiği dayanışmayı Türkiye’ye de göstermesi olduğunu söyledi.

sınıf=”cf”>

“Ukrayna krizinin ardından bölgede sergilenen dayanışma ve işbirliğini, kaynakların seferber edilmesini, silahların açılmasını gözümüzde yaş, yüzümüzde hafif bir gülümseme ile izlediğimizi söylemek doğru olur. ve gösterilen hoşgörü” dedi.

Çünkü Türkiye, yıllardır terörle mücadele eden, sınırlarının “taciz edilmesi” ve yanında kitlesel çatışmaların yaşandığı bir NATO müttefiki olarak böyle bir tabloyu hiç yaşamamıştır” dedi.

“NATO müttefiklerimizden tek beklentimiz, Türkiye’nin kendi sınırlarını korumaya, güvenlik ve istikrarını güçlendirmeye yönelik çabalarına aynı iyi niyeti göstermeleridir. Müttefiklerimizin önce hassasiyetlerimizi anlamasını, sonra saygı duymasını ve mümkünse destek vermesini bekliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı, “Türkiye’nin, tarihi ve insani bağları güçlü kardeşlerimize karşı sorumluluklarımızdan kaynaklanan hassasiyetleri var” dedi.

sınıf=”cf”>

Koşullar ne olursa olsun, ortak bir tarih ve medeniyet mirasıyla bağlı olduğumuz bu insanlara Türkiye’nin sırtını dönemeyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

Erdoğan, “Müttefiklerimizin her türlü şımarık eylemde bulunan ve kendilerine tahsis edilen büyük kaynakları kötüye kullanan NATO ve Avrupa Birliği içindeki bazı ülkelere sınırsız hoşgörü gösterseler de bu yaklaşımımıza katılmadıkları açıktır” dedi. .

NATO müttefiklerinin Türkiye’ye karşı sergilediği tavırlara rağmen Ankara’nın İttifak içindeki sorumluluklarını layıkıyla yerine getirmeye devam ettiğinin altını çizen cumhurbaşkanı, Türkiye’nin İttifak’ın pratikteki faaliyetlerine en fazla destek veren ülkelerin başında geldiğini söyledi.

Ancak bu, önümüze gelen her teklife ‘evet’ diyeceğimiz anlamına gelmiyor. NATO’nun genişlemesi bizim için ancak hassasiyetlerimize saygı duyulduğu ölçüde anlamlıdır. PKK/YPG terör örgütüne her türlü desteği verirken bizden NATO üyeliği için destek istemeniz en hafif tabirle tutarsızlıktır” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin kendi sınırlarının hemen yanında bir istikrarsızlık kaynağına dönüşen yönetimler konusunda hassasiyetleri olduğunu vurguladı.

Türkiye bu sıkıntıların bedelini milyonlarca mülteciye ev sahipliği yaparak ödüyor. Mülteciler batı ülkelerine yönelene kadar bu konudaki sorunumuzu anlayan bir müttefik göremediğimizi de sözlerine ekledi.

sınıf=”cf”>

“Üstelik, sırf Türkiye’nin başını belaya sokmak için bu süreci gizlice kışkırtan sözde müttefikler de biliyoruz ve bunlar, alınmayın, NATO’daki müttefiklerimiz; Onları çok iyi tanıyoruz” dedi.

Erdoğan, bugün dünyanın pandemi krizinin ardından Ukrayna-Rusya savaşının neden olduğu daha büyük tehditlerle karşı karşıya olduğunu hatırlatarak, küresel ekonomi ve hükümet sisteminin temellerinden sarsıldığını söyledi.

Enerji ve hammadde fiyatlarındaki fahiş artışların tetiklediği enflasyonun en iyi örneği olan ekonomik sıkıntılar, başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm ülkeleri rahatsız ediyor.

sınıf=”cf”>

Cumhurbaşkanı, “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra insanlığın yeniden büyük bir yüzleşmenin eşiğine gelmesi, Ukrayna topraklarındaki savaşın da gösterdiği gibi, güvenlik dengelerini ön plana çıkarmıştır” dedi.

NATO’nun doğu sınırlarını genişletme peşinde olduğunu, bu doğrultuda genişleme yönünde çeşitli adımlar atıldığını ifade etti.

Finlandiya, İsveç,

Leave a Reply

Your email address will not be published.