September 26, 2022

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha ucuz konut kredisi sağlanmasına yönelik tedbirleri açıkladı ve alt gelir gruplarının satın alma gücünü artıracak adımlar atılacağını söyledi.

sınıf=”cf”>

“Yüksek girdi maliyetleri nedeniyle konut satışları düştü. Erdoğan, 9 Mayıs’ta yaptığı kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, konut piyasasındaki dalgalanmalardan insanları korumak için finansman paketlerini açıklıyoruz.

Cumhurbaşkanı, ilk kez ev alacaklara aylık yüzde 0,99 faiz oranı ve 10 yıl vade ile 2 milyon TL’ye (130.000 $) kadar konut kredisi sağlanacağını söyledi.

“Daha Geniş Konut Finansman Paketi” adı verilen ikinci uygulama ile döviz birikimlerini Türk Lirası’na çeviren veya altınlarını Merkez Bankası’na satan kişilere aylık yüzde 0,89 faizli ve 10 yıl vadeli kredi sağlanacak. 2 milyon liraya kadar ev satın alın.

“Bunun bir diğer amacı [second] Plan, insanları ellerindeki dövizleri ve altınları liraya çevirmeye teşvik etmektir” dedi.

Cumhurbaşkanı, inşaat sektörüne yaklaşık 20 milyar lira tahsis edildiğini de açıkladı. Başkan, bu finansmanın, projelerinin yüzde 40’ını bitiren, ancak bu gelişmelerdeki birimlerin en az yüzde 50’sinin Mayıs ayı başlarında satılamadığı şirketlere sağlanacağını açıkladı.

sınıf=”cf”>

Bir yıl boyunca sattıkları birimlerin fiyatını değiştirmeme taahhüdünde bulunan şirketler, 36 aya kadar vadeli kredilerden yararlanabilecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 10 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, potansiyel ev alacaklar ve ilk kez alacaklar için kredilerin kamu bankaları tarafından sağlanacağını söyledi.

Erdoğan, Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) konut geliştirme çalışmalarına hız vereceğini kaydetti. Dar gelirlilere konut yapması için TOKİ’ye 30 milyar liralık finansman sağlayacağız.

Mart ayında konut satışları yıllık bazda yüzde 21 artarak 134.170 adede yükseldi. İpotekle finanse edilen ev satışları yüzde 39 artarak 30.271 adede ulaştı ve bu da tüm satışların yüzde 23’üne tekabül etti.

Ocak-Mart döneminde, bir yıl öncesine göre yüzde 21,7 artışla 263.000’den fazla konut satıldı.

Erdoğan, hükümetin alt gelir gruplarının satın alma gücünün erozyona uğradığının da farkında olduğunu söyledi.

sınıf=”cf”>

Alım gücündeki bu düşüşü ücretlerde yaptığımız zamlarla telafi etmeye çalışıyoruz. Temmuz ayında enflasyona göre ek düzenlemeler yaparak alım güçlerini artıracağız” dedi.

Sadece Nisan ayında toplumun farklı kesimlerine sağlanan maddi desteğin 5,3 milyar olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, geçen yıl 2,5 milyon ailenin elektrik tüketimi için maddi destek aldığını kaydetti.

Türkiye, Erdoğan, Ekonomi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.