September 26, 2022

İSTANBUL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu, kanun hükmünde kararnamelerle görevden alınan kamu görevlilerini yargı kararı olmaksızın görevlerine iade etme sözü vermekle eleştirdi.

sınıf=”cf”>

“Türkiye bir hukuk devletidir. Ne zamandan beri bu hukuk devletinde yargıcı olup yargının yetki ve haklarını kendi başınıza kullanıyorsunuz?” 2 Eylül’de gazetecilere söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun hâlihazırda milletin eline geçen, elde edilen, kendisine verilen herhangi bir yetki ve hakkın bulunmadığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, KHK ile ‘barış akademisi’nden ihraç edilenler ile mahkemede beraat edip görevlerine geri alınmayanları iade edeceklerini söyledi.

Erdoğan, “KHK ile ilgili şu anda bir şeyler bekleyen vatandaşları aldatıyor” dedi.

CHP liderine önce muhalefet partisinin büyükşehir belediyelerinde vatandaşlara verilen sözleri yerine getirme çağrısında bulundu.” Su paraları nasıl vaat edildi? Su paraları şimdi nerede?” O sordu.

“Maalesef bunların hepsi 2023 seçimleriyle ilgili yalandan başka bir şey değil. Bütün yalanlar. Türkiye bir hukuk devletidir ve bu hukuk devleti içinde biz siyasetçiler olarak kanun hükmünde kararnamenin vermesi gereken kararları almak için böyle bir yetkiyi kullanamayız.

sınıf=”cf”>

Hukuk devletinde hakim ve savcıların yetkisi kendilerine aittir, bu nedenle bir politikacının bu yetkiyi kullanma hakkının bulunmadığını kaydetti.

2016 yılındaki darbe sonrası uygulamaya konulan olağanüstü hal kapsamında yayınlanan KHK’larla binlerce kişi kamu görevlerinden ihraç edildi. Görevden almalara kabine tarafından izin veriliyor ve olağanüstü hal kapsamında meclis onayı gerekmiyor.

slam, Politika,

Leave a Reply

Your email address will not be published.