August 8, 2022

TAHRAN/ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin terör örgütü YPG’ye destek verdiği Suriye’deki Fırat’ın doğusundaki varlığını geri çekmesi gerektiğini belirterek, bunun Rusya ve İran ile Tahran Zirvesi’nin sonuçlarından biri olduğunu vurguladı.

sınıf=”cf”>

“Bir kez olsun Amerika şimdi Fırat’ın doğusundan ayrılmalı. Astana sürecinin değerlendirmesi bu. Amerika’nın Fırat’ın doğusundan askerlerini çekmesi gerektiğini söylüyorlar. Türkiye’nin de beklentisi bu” dedi.

ABD’nin Fırat’ın doğusunda YPG gibi terör örgütlerine destek verdiğini hatırlatan Erdoğan, “Amerika terör örgütlerini desteklediğine ve biz bu terör örgütleriyle mücadele ettiğimize göre oradan çekilirse işimiz daha kolay olacak. onlara desteğini keser.”

Erdoğan, Fırat’ın doğusunda IŞİD’e karşı mücadelede ABD ve YPG arasında devam eden ortaklığa atıfta bulundu. Bu ortaklık, Ankara’nın sert tepkilerine rağmen 2015 sonundan beri devam ediyor.

ABD ve IŞİD karşıtı koalisyonun bazı üyelerinin YPG’ye büyük destek sözü verdiğini söyleyen Erdoğan, “Sayın Cumhurbaşkanımızla yaptığımız görüşmelerde. [U.S. President Joe] Biden bunu anlattık. ‘Kamyon teslim ediyorsun [full of weapons] onlara. Bu desteği terör örgütlerine veriyorsunuz. O zaman bize terörle mücadelede NATO’da birlikte olduğumuzu söylüyorsunuz. Gerçekten birlikte miyiz?”

sınıf=”cf”>

Yeni operasyon gündemde

Erdoğan, bir soru üzerine, Türkiye’nin ulusal güvenlik kaygıları yerine getirilmediği sürece YPG’ye yönelik yeni bir askeri operasyonun ülke gündeminde kalacağını yineledi. “Öte yandan Amerika askerlerinin terör örgütü mensuplarını eğittiğini görüyorsunuz. Bunu yaparken de rejimin bayrağını yükseltiyorlar. [of Syria]. Neden? Niye? Bizi aldatmak için… Yapabilirlerse…” diye vurguladı başkan.

Erdoğan, Türkiye’nin Fırat’ın doğusu, Afrin ve İdlib’deki tüm gelişmeleri çok hassas bir şekilde yakından takip ettiğini söyledi. “En başından beri söylediğimiz şey, Rusya ve İran’ın terörle mücadelemizde 30 kilometrelik bir alanda bizimle birlikte durmasını istediğimizdir. [Syrian-Turkish] sınır. Bize gerekli desteği vermeliler.”

Hem İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi hem de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu konuya vurgu yaptığını kaydeden Erdoğan, Astana Süreci’nin her iki ortağının da PKK/PYD/YPG konusunda Türkiye’den farklı düşünmediğine inandığını dile getirdi.

“Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü ile bir sorunu yok. Ancak sınırın bu 30 kilometresindeki durumun altını çiziyoruz. Çünkü bu bölgelerden bize yönelik saldırılar ve saldırılar oluyor. Halkımız şehit oldu, askerlerimiz şehit oldu” dedi.

sınıf=”cf”>

Erdoğan Tahran’da, Türkiye’nin Tel Rıfat ve Münbiç başta olmak üzere Suriye’nin kuzeyindeki tüm terör örgütlerini ortadan kaldıracağına söz verdi.

ABD’den F-16 satışı

ABD Kongresi’nin F-16 satışını bu savaş uçaklarının Yunan hava sahasını ihlal etmek için kullanılmaması da dahil olmak üzere belirli koşullara bağlayan son hamlesine ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, “Bütün bu konuları tartıştığımızda Bay Biden ile Yunanistan ile ilgili herhangi bir koşul getirmedi. Aksine uzun toplantımızda NATO üyelerinin birbirini koruması gerektiğini tartıştık.”

Biden’ın 40 adet F-16 ve 80 adet modernizasyon kitinin Türkiye’ye ulaştırılması için elinden geleni yapacağını söylediğini hatırlatan Erdoğan, “Maalesef Temsilciler Meclisi’nde küçük bir muhalefet grubu var. Ama benim için belirli bir koşulun bu dayatılması bağlayıcı değildir. İhtiyacı olan, bize yepyeni F-16’lar sağlamaları.”

sınıf=”cf”>

Erdoğan, Türkiye’nin mevcut filolarını modernize edebileceğini ancak yine de F-16’lar için bazı yedek parçalara ihtiyacı olduğunu belirterek, “Taleplerimizi karşılamaya karar verdiler. [on the spare parts]”


Türkiye, Rusya ve İran, Suriye’de ‘teröristleri ortadan kaldırmak için işbirliğini sürdürecek’


Türkiye, Rusya ve İran, Suriye'deki teröristleri yok etmek için işbirliğini sürdürecek

Türkiye, Diplomasi, Erdoğan, F16,

Leave a Reply

Your email address will not be published.