September 26, 2022

İSTANBUL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz’de kurulan koridor aracılığıyla Ukrayna’dan dünya pazarlarına ihraç edilen hububat miktarının 4 milyon tona ulaştığını belirterek, Rusya’dan gübre ihracatının başlamasını umut ettiğini söyledi.

sınıf=”cf”>

“Rus-Ukrayna savaşına ilişkin ilk adımımız bir tahıl koridoru oluşturmaktı. Ardından savaş esirlerinin değişimi geldi. Bu süreçte yaklaşık 4 milyon ton tahıl bu koridordan geçti. [in the Black Sea]Erdoğan 23 Eylül’de İstanbul’da gazetecilere verdiği demeçte.

Erdoğan, Ukrayna ve Rusya’nın Türkiye ve Birleşmiş Milletler ile imzaladığı, büyük bir küresel mal krizini önlemek için bu iki savaşan ülkeden dünya pazarlarına gıda ürünleri, tahıl ve gübre ihracatının yeniden başlaması için imzalanan anlaşmaya atıfta bulundu. Anlaşma kapsamında, bu ürünlerin deniz taşımacılığını kontrol etmek ve koordine etmek için İstanbul’da Ortak Koordinasyon Merkezi kuruldu. Merkezde Rus ve Ukraynalı yetkililer ile Türkiye ve BM’den meslektaşları birlikte çalışıyor.

Erdoğan, Rusya’dan fakir ülkelere gübre ihracatının başlamasının da önemli bir adım olacağını vurguladı. Erdoğan, “Bunu başlatabilir ve gübre ihraç edebilirsek, az gelişmiş ülkeler için önemli sonuçlar doğurur” dedi.

Rus ihracatı, operasyona dahil olacak şirket ve bankalara yönelik ikincil yaptırım endişeleri nedeniyle başlamadı. Bu engelleri aşmak için BM ile görüşmeler devam ediyor.

sınıf=”cf”>

Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasında Türkiye’nin arabuluculuğunda yaklaşık 200 savaş esirinin değişimi için yapılan son anlaşmaya da atıfta bulundu. “Bu 200 tutuklunun tamamı bizim misafirimiz ve kontrolümüz altında. Bunlardan bir tanesi özellikle Sayın Bakanımız tarafından talep edildi. [Russian President Vladimir] Putin. Bu kişiyi Rusya’ya gönderdik” dedi.

Cumhurbaşkanı, “Bu süreci kararlı bir şekilde yürütüyor ve misafirlerimizi ağırlıyoruz” dedi.

MIR kartlarını değiştirmek için aranan seçenekler

Bir soruya yanıt veren Erdoğan, hükümetin Türkiye’de Rus turistler tarafından ezici bir şekilde kullanılan Rus MIR kartını değiştirmek için alternatifler üzerinde çalıştığını söyledi. İki özel Türk bankası, başta ABD olmak üzere Batı’dan yaptırımlara maruz kalabilecekleri korkusuyla bu kartların kullanımını durdurdu. Erdoğan’ın konuyu görüşmek üzere 23 Eylül Cuma günü geç saatlerde ekonomi yetkilileriyle bir görüşme yapması planlanıyordu.

Başkan, “Bunun üzerinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.