September 26, 2022

ANKARA

Türk Milli Savunma Bakanlığı 17 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, İstanbul tahıl ihracat anlaşması kapsamında Ukrayna limanlarından dört geminin daha ayrıldığını söyledi.

sınıf=”cf”>

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ukrayna’nın Odesa ve Chornomorsk limanlarından ayçiçek küspesi, ayçiçek yağı ve mısır taşıyan gemiler hareket etti.

22 Temmuz’da Türkiye, BM, Rusya ve Ukrayna, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle aylardır tıkanmış olan, altıncı ayına giren Ukrayna tahılının ihracatı için üç Ukrayna limanının yeniden açılması için İstanbul’da bir anlaşma imzaladı.

Ukrayna’nın tahıl ihracatını denetlemek için, ticari gıda maddeleri ve gübrelerin ticari gemiler tarafından güvenli taşınmasını sağlamak için üç ülke ve BM’den temsilcilerden oluşan İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi resmi olarak 27 Temmuz’da faaliyete geçti.

KİK, 1-15 Ağustos tarihleri ​​arasında tahıl sevkiyatı için 36 geminin Ukrayna’dan ve Ukrayna’ya hareket etmesine izin verdi. Resmi verilere göre, Ukrayna limanlarından kalkan 21 gemiden 563.317 ton gıda ürünü gönderdi.

BM başkanı Antonio Guterres’in 20 Ağustos’ta İstanbul’da KİK’yi ziyaret etmesi planlanıyor.

sınıf=”cf”>

24 Şubat’ta savaşın başlamasının ardından Rusya’nın Ukrayna limanlarına uyguladığı abluka sonucunda yaklaşık yirmi milyon ton tahıl Ukrayna’da mahsur kaldı.

Ukrayna’dan en çok buğday ithalatçısı olan Mısır’ı Endonezya’nın ardından Türkiye, Yemen ve Filipinler takip ediyor.

ayrılmak, TÜRKİYE,

Leave a Reply

Your email address will not be published.