September 26, 2022

İSTANBUL

Çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını iddia ederek oturma eylemi yapan çok sayıda annenin “Diyarbakır anneleri” haykırışı, terör eylemlerinin birçok uluslararası raporda yer aldığı gibi dünya kamuoyu tarafından da kabul gördü. İstanbul’da çıktı.

sınıf=”cf”>

İstanbul’da düzenlenen Çocuk Gözcü Aileleri Çalıştayı’nın tamamlanmasının ardından yapılan yazılı açıklamada, ülke geneline yayılan annelerin feryadının asıl amacının akademik ve bilimsel anlamda ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, PKK’nın çocuk kaçırma gibi eylemlerinin Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Raporu gibi birçok uluslararası raporda da yer verilerek dünya kamuoyuna aktarıldığı belirtildi.

Çalıştayda tartışılan başlıklar sonucunda ailelerin akademik camiaya entegre edilmesinin ve yeni bir sosyal konu olarak ailelerin dahil edilmesinin önemi vurgulandı.

Nöbetçi Ailelerin örgütlü değil, özel olarak ortaya çıkan ve sonradan işlevsel hale gelen doğal bir hareket olduğuna vurgu yapılan açıklamada, ileride yapılacak akademik ve bilimsel çalışmaların yanı sıra ailelerle ilgili belgesellerin yapılması sürecin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. konuyu anlatarak.

sınıf=”cf”>

Ailelerin özellikle bölgedeki birçok sosyal kuruluştan ciddi destek aldığına dikkat çeken açıklamada, Diyarbakır halkını sürece daha fazla destek vermeye ve ortak hafızayı sahiplenmeye çağırdı.

Açıklamada, terörün uluslararası kodlar ve desteklerle hareket ettiğini tekrarlayarak, ailelerin nöbetinin uluslararası bağlamda ele alınması gerektiği belirtildi.

Toplumsal meselelere müdahil olmak için bir siyasi otoritenin görüşünün şart olmadığı belirtilirken, toplumsal bağlamda yaşanan sorunlara sivil inisiyatiflerin sosyolojik çözümler sunması gerektiği vurgulandı.

Türkiye’nin güneydoğusunda, hükümet tarafından uzun süredir PKK terör örgütüyle bağlantısı olmakla suçlanan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) il binası önünde çok sayıda anne oturma eylemini sürdürüyor.

Türkiye’ye yönelik 35 yılı aşkın terör kampanyasında Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü listesine alınan PKK, aralarında kadın, çocuk ve bebeklerin de bulunduğu en az 40.000 kişinin ölümünden sorumlu olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.