September 26, 2022


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Perşembe günü Venezuela’nın başkentinde Türkiye Maarif Vakfı’na bağlı San Roman Koleji’nin açılışını yaptı.

Karakas’taki törende konuşan üst düzey diplomat, Venezuela’nın Latin Amerika gezisinin son durağı olduğunu ve orada olmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Açtığımız okulların Venezuela’nın geleceğine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz” diyen Çavuşoğlu, oradaki tüm öğretmen ve öğrencilere başarılar diledi.

Maarif Vakfımızla gurur duyuyoruz çünkü bayrağımızı, dilimizi ve kültürümüzü her yere taşıyor.

Çavuşoğlu, Maarif Vakfı’nın dünyanın ilk beş kurumundan biri haline geldiğini belirterek, “Önümüzdeki dönemde okul ve öğrenci sayısının hızla artacağına inanıyoruz. Bu konuda Venezuelalı dostlarımıza güvenimiz tam” dedi. kısa bir zaman içinde.

Venezuela Dışişleri Bakanı Felix Plasencia, Türk dışişleri bakanını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Sevgili dostum Çavuşoğlu buraya gelene kadar Latin Amerika’nın her yerini gezdi ve kendisine gerçekten çok teşekkür ediyorum” dedi.

Plasencia, eğitime katkılarından dolayı Maarif Vakfı’na da teşekkür ederek, “İçinde bulunduğumuz asil ve sağlam yapı, dostluk ilişkilerimizin bir göstergesidir” dedi.

“Buradaki öğrencilerimizin, halklarımızın kültürlerini anlamak için önemli fırsatlarınız olduğunu düşündüğümü fark etmelerini istiyorum.”

Plasencia, “Bu ziyaretlerle iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz” diyen Plasencia, Cuma günü yapılacak toplantıların bu konuda önemli bir rol oynadığını da sözlerine ekledi.

Çavuşoğlu’nun Latin Amerika turundaki Venezuela ziyareti Panama, Kolombiya, Uruguay, Brezilya ve Ekvador duraklarını takip ediyor.

Üst düzey Türk diplomat, ziyareti kapsamında Cuma günü Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile görüşecek.

17 Haziran 2016’da kurulan Maarif Vakfı’nın misyonlarından biri de uluslararası bir okul ağını yöneten 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin zanlısı olan Gülenci Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait el konulan okulları yönetmekti. Maarif zamanla kapsamını bu basit misyonun ötesine taşıyarak Türkiye’yi yurt dışında temsil eden bir eğitim dehası haline geldi.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.