August 8, 2022

ANKARA

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için 7 Haziran’da Türkiye’ye gelen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile bir araya geldi.

sınıf=”cf”>

VTV devlet kanalı, Maduro’nun Venezuela’nın önemli bir müttefiki olan Türkiye’nin üst düzey yetkilileri tarafından karşılandığı Ankara’daki havaalanına gelişinin görüntülerini gösterdi.

Maduro, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kardeş Türk milletinin topraklarında bu uluslararası tura başladığım için çok mutluyum.

Maduro sıcak karşılamayı ‘takdir ediyor’

“Bize gösterdikleri sıcak karşılama ve sevgiyi takdir ediyorum. Halklarımız arasındaki birlik ve işbirliği bağlarını pekiştireceğimize eminim.”

Maduro, bir diğer müttefik Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’dan saatler sonra Türkiye’ye geldi.

Lavrov, Rusya’nın komşusuna karşı savaşıyla duraksayan Ukrayna’dan tahıl ihracatının önündeki engelleri kaldırmak için ülkedeydi.
Maduro ve Lavrov’un görüşüp görüşmeyecekleri bilinmezken, Venezuela lideri Erdoğan tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, “Türkiye-Venezuela ilişkileri tüm yönleriyle gözden geçirilecek ve ilişkileri geliştirmeye yönelik adımlar ele alınacak” denildi.

Türkiye, ABD’nin Maduro hükümetine yönelik yaptırımlarının ardından Çin, İran ve Rusya gibi ülkelerle bağlarını güçlendirmeye çalışan Venezuela’nın dostudur.

diplomasi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.