July 5, 2022

ANKARA

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, 21 Mayıs’ta ülkenin NATO üyelik hedefini telefonda görüştü.

sınıf=”cf”>

Türkiye cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Türkiye’nin NATO’nun açık kapı politikasını desteklediğini, ancak İsveç’in terör örgütlerine desteğinin de altını çizdiğini söyledi.

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 20 Mayıs’ta Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik hedeflerini telefonda görüştüler.

Türkiye İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, çağrıda Türkiye-İngiltere ilişkileri, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvuruları ve Ukrayna-Rusya savaşı da dahil olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Erdoğan, asıl sorunun İsveç ve Finlandiya’nın PKK/YPG terör örgütünün kontrolündeki kişiler ve sözde örgütlerle olan bağlarından kaynaklandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’nun değerlerine bağlı kalacağından ve Türkiye’nin meşru endişelerini gereği gibi gözeteceğinden emin olmak istediğini kaydetti.

Erdoğan, teröre destek veren ülkelerin NATO üyeliğine Türk kamuoyunun haklı itirazının da göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

sınıf=”cf”>

Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı başkanı 20 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, İngiltere’nin Türkiye’ye silah ihracatı üzerindeki tüm kısıtlamaları kaldırdığını söyledi.

İsmail Demir, Londra ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Teknik konulardaki önemli detaylar tartışıldı ve aynı zamanda savunma alanında ikili ilişkilerin daha üst seviyeye çıkarılması için prensipte adımlar atıldı.” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.