September 26, 2022

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gelişmiş ülkelerin binde 2,7 mülteciye ev sahipliği yaptığını, az gelişmiş ülkelerin ise bu rakamın iki katından fazlasını barındırdığının altını çizerek, küresel mülteci sorununu reklam malzemesi olarak kullanmakla suçladı.

sınıf=”cf”>

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre, yüksek gelirli ülkeler 1000 kişi başına ortalama 2,7 mülteciye ev sahipliği yaparken, orta ve düşük gelirli ülkeler 5,8 mülteciye ev sahipliği yapıyor. Kabul ettikleri birkaç yüz mülteciyi reklam malzemesi olarak kullananlar, derinleşen insani kriz karşısında hiçbir sorumluluk kabul etmezler” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’deki çatışmalardan kaçan 3,6 milyon Suriyeli mülteciyi kabul ettiğini ve etnik kimliği, dini, kültürü, huyu ve mezhebi nedeniyle sınıra gelen kimseyi reddetmediğini söyledi. Son yedi yıldır dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülkeyiz” dedi.

“Son 500 yılda zulüm gören milyonlarca insana, özellikle de Engizisyondan kaçan Yahudilere kapılarımızı açtık. Kafkasya’daki kardeşlerimiz, Balkanlar’daki hemşehrilerimiz başları beladayken her zaman güvenli bir liman olarak Türkiye’ye sığındılar” dedi.

COVID-19 salgınının tetiklediği ekonomik sorunların daha fazla insanı evlerini terk etmeye ittiğini belirten Erdoğan, dünya genelindeki mevcut göçmen sayısının 275 milyona, yerinden edilenlerin sayısının 85 milyona, mülteci sayısının ise 30 milyona yaklaştığını bildirdi. .

sınıf=”cf”>

Yunanistan’ın Ege’deki hamleleri

Erdoğan, Yunanistan’ı mültecilere “zulüm yapmak, soymak ve hatta öldürmekle” de eleştirdi ve sorunun asıl yükünün Türkiye’de olduğunu söyledi.

“Hemen hemen her gün Yunan güvenlik güçleri tarafından zulme uğrayan, soyulan, dövülen ve hatta öldürülen mültecilerin dramlarına tanık oluyoruz. Aslında bizim gibi kriz bölgelerine komşu olan ülkeler, göç ve mülteciler konusunda asıl yükü, sesi yüksek gelişmiş toplumlar değil, çekiyor” dedi.

Geçtiğimiz dönemde çoğu kadın ve çocuk 30 bine yakın mültecinin Akdeniz’de hayatını kaybettiğine işaret eden Erdoğan, “Avrupa’ya sığınan, kaçırılan on binlerce Suriyeli çocuğun akıbetini ve akıbetinin ne olduğunu” kaydetti. olduğu bilinmiyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, medeniyetlerin ve kıtaların kavşak noktası İstanbul’da parlamenterleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, konferansın yürütülmesine destek veren ve katkı sağlayan tüm kurumları tebrik etti.

sınıf=”cf”>

Cumhurbaşkanı, Parlamentolar Arası Birliğin farklı siyasi sistem ve fikirlere sahip parlamenterler için önemli bir diyalog platformu olarak hizmet ettiğini söyledi.

Halkımızın temsilcisi olan parlamenterlerin görüş ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşmalarına olanak sağlayan birliğin, küresel sorunlara çözümlerin geliştirilmesine de katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Düzensiz ve zorunlu göç olgusu artık ülkelerin veya bölgelerin sorunu değil; Meclis Başkanı Mustafa Şentop konferansta yaptığı konuşmada, bunun tüm dünyanın sorunu haline geldiğini söyledi. Göç konusu bize tüm insanlığın kaderinin ve geleceğinin ortak olduğunu gösteren bir konudur” dedi.

Türkiye, Erdoğan, Batı, politika,

Leave a Reply

Your email address will not be published.