December 7, 2022

ŞIRNAK

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2011 yılında 34 sivilin Türk ordusu tarafından PKK’lı terörist zannedilerek öldürüldüğü trajik olaya ışık tutacağına söz verdi.

sınıf=”cf”>

“Bu ülkeye adaletin gelmesi için bu acının dindirilmesi gerekiyor. Kılıçdaroğlu, 4 Ağustos’ta Şırnak’ın Kürtçe Roboski olarak da bilinen Uludere ilçesine yaptığı ziyarette, bu olay çözülmeli ve ancak bundan sonra birbirimizle barışabiliriz” dedi.

28 Aralık 2011’de meydana gelen olaylarda F-16’lar ve insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilen saldırılarda, PKK’lı teröristlerle karıştırılarak Türkiye’ye mal soktuğu sanılan toplam 34 sivil hayatını kaybetti. Aileler ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) uzun süredir hükümeti olayla ilgili düzgün bir soruşturma yürütmemekle suçluyor.

Kılıçdaroğlu ve yardımcıları Uludere’yi ziyaret ederek şehit aileleriyle görüştü. “28 Aralık 2011’de çok üzücü bir olay yaşandı. O gün 34 evladımızı kaybettik; Bunlardan 18’i 18 yaşından küçüktü. Acı hala var ve adaletin tecelli etmesi için yeniden yaşanması gerekiyor” dedi.

Toplumsal uzlaşı ancak bu olay çözüldükten sonra mümkün olabilir diyen Kılıçdaroğlu, “Ölenler bir daha geri gelmeyecek. Ama annelerin acısını dindirmenin bir yolunu bulmalıyız. Anneler bu acıyı hissediyor ve bizden adalet istiyor” dedi.

Adaleti sağlamanın onların görevi ve sorumluluğu olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, ülkede birlik ve beraberliğin sağlanmasındaki öneminin altını çizdi.

ana muhalefet partisi,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *