September 26, 2022

ANKARA

CHP lideri, tasarıyı “çevrimiçi medyayı sansürleme girişimi” olarak nitelendirerek, ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yeni dijital dezenformasyon yasasını mecliste onaylanırsa iptali için Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini söyledi.

sınıf=”cf”>

“Müdahale etmeye çalışacağız” [to stop the bill] mecliste. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 21 Haziran’da meclis grubuna hitaben yaptığı konuşmada, ardından iptali için Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz” dedi.

Bu yasa tasarısının anayasamıza aykırı olduğunu, ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü ilkelerini ihlal ettiğini ayrıntılarıyla anlatacağız” diyen Erdoğan, Anayasa’nın “Basın hürdür, sansür edilemez” dediğini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, sosyal medya aracılığıyla bilerek yanıltıcı bilgi yayanlara 3 yıla kadar hapis cezası öngören dijital dezenformasyona karşı mecliste görüşülen yasa tasarısına atıfta bulundu. Hükümet, yasa tasarısını manipülatörlere ve spekülatörlere karşı basın özgürlüğünü korumanın bir aracı olarak savunuyor.

“Özgür medya olmadan demokrasi olamaz. Sağlıklı hükümetler için basın özgürlüğü şarttır” dedi. Demokrasi ve ifade özgürlüğüne sahip bir Türkiye istiyoruz” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) ortaklaşa hazırladığı 40 maddelik yasa tasarısı meclis komisyonunda kabul edilmesine karşın, Genel Kurul’da oy çokluğu gerekiyor.

sınıf=”cf”>

Taslağın 29. maddesi, dezenformasyonla mücadele etmeyi ve halkı yanıltıcı bilgi yayma suçunu ceza kanununa eklemeyi amaçlıyor. Maddeye göre, “Ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili yanlış bilgileri, yalnızca kaygı, korku veya halk arasında paniğe kapılırsa, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Muhalefet partileri ve basın kuruluşları, yasaya medya özgürlüğünü kısıtlayabileceği gerekçesiyle karşı çıktılar.

Türkiye, hukuk, siyaset,

Leave a Reply

Your email address will not be published.