August 8, 2022

İSTANBUL

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu beş sorunu ele aldı: Demokrasi, ekonomi, dış politika, eğitim ve toplumsal barış.

sınıf=”cf”>

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından 4 Haziran’da düzenlenen “Ortak Akıl Platformu Liderler Toplantısı”nda konuşan Kılıçdaroğlu, CHP’nin iktidara gelmesi durumunda partisinin bu sorunları çözeceğinin sözünü verdi.

Demokrasinin olmadığı yerde büyüme olmaz, düşünce özgürlüğü olmaz ve daha da önemlisi yargı bağımsız olmadığı için can ve mal güvenliği de olmaz” dedi. herkesin düşüncesine, kimliğine, inancına, yaşam tarzına saygı duyacak.

İkinci meselenin ekonomi olduğunu kaydederek, “Demokrasi olmayınca ve her şey kişiselleşince ekonomide ciddi sorunlar ortaya çıkıyor” dedi.

Kılıçdaroğlu’na göre Türkiye’nin üçüncü sorunu dış politikası. Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı’nın “bu kadar özürlü” olduğu bir dönemle karşı karşıya kalmadığını öne sürdü.

“Bu aynı zamanda eyaletteki liyakat sisteminin tamamen çöktüğü anlamına geliyor. Dış politikada Türkiye zeminini kaybetmiş, inandırıcılığını kaybetmiş bir ülke haline geldi” dedi.

sınıf=”cf”>

Dördüncü problemin eğitimle ilgili olduğunu dile getiren Akıncı, üniversitelerin artık bilgi üretemez hale geldiğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu, profesörlerin ihraç edilmesi yönünde alınan kararları da iktidarın görüşlerinden farklı olduğu için eleştirdi. Bu sorunu darbe dönemlerindeki soruna benzetti. CHP lideri, “Üniversiteyi düşünce özgürlüğünün yok edildiği bir yer olarak düşünüyorsanız zaten üniversite değildir” dedi.

“Beşincisi, toplumsal barışımızı sağlamak zorundayız. Öyle bir noktaya geldik ki komşumuzun kimliğini, inançlarını ve yaşam tarzını sorgulamaya geldik. Türkiye’nin de buradan çıkması gerekiyor” dedi.

Siyaset,

Leave a Reply

Your email address will not be published.