September 26, 2022

ANKARA

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri, muhalefetin cumhurbaşkanlığı adayının ilk turda görevdeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı yapılan anketleri kazanacağını söyledi ve muhalefet ittifakının meclis çoğunluğunu elde edeceğini de tahmin etti.

sınıf=”cf”>

Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Ağustos’ta BBC Türkçe’ye verdiği demeçte, “Cumhurbaşkanlığını ilk turda kazanacağız” dedi.

Hükümet erken seçime gitmediği takdirde, Türkiye Haziran 2023’te cumhurbaşkanlığı ve meclis için eş zamanlı seçim yapacak.

Erdoğan, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) ortak adayı olarak bir dönem daha aday olacak.

Altı siyasi partinin oluşturduğu muhalefet ittifakı, Erdoğan’a karşı henüz bir cumhurbaşkanı adayı çıkarmadı. İlk turda hiçbir adayın yüzde 50 oy alamaması durumunda, ikinci turda önde gelen iki aday yarışacak.

Kılıçdaroğlu, muhalefet ittifakının meclis çoğunluğunu elde edeceğini de öngördü. “Resim büyüyor ve kendini gösteriyor. Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin önünde yer alıyor. Önümüzdeki dönemde bu trend daha da hızlanacak” dedi.

Millet İttifakı’nın meclis çoğunluğunu alacağına söz veren Kılıçdaroğlu, “Altı liderin belirleyeceği hedefimiz, güçlendirilmiş parlamenter sistemi yeniden canlandırmak ve çarkları döndürmek. [of the state] belirli bir süre içinde tekrar çalıştırın. ”

sınıf=”cf”>

CHP lideri, altı partinin liderlerinin altıncı yüz yüze toplantılarını 21 Ağustos’ta Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde yapacaklarını bildirdi. Kılıçdaroğlu, muhalefet ittifakının üzerinde çalıştığı konulardan birinin de seçim galiplerinden sonraki geçiş sürecini planlamak olduğunu söyledi. “Akademisyenlerden de destek alıyoruz. Bu geçiş dönemi nasıl gelişmeli, önceliklerimiz neler olmalı, hangi kararnameleri en başında yayınlayalım?”

Yeterince olgunlaştıktan sonra bu konudaki çalışmalarımızı hep birlikte paylaşacağız” dedi.

Türkiye, Siyaset,

Leave a Reply

Your email address will not be published.