August 8, 2022

CENEVRE

Dünya Sağlık Örgütü başkanı, 70’ten fazla ülkede genişleyen maymun çiçeği salgınının, şimdi küresel bir acil durum olarak nitelendirilen “olağanüstü” bir durum olduğunu ve 23 Temmuz’da bir zamanlar nadir görülen hastalığın tedavisine daha fazla yatırım yapılmasını teşvik edebilecek ve daha da kötüleşebilecek bir bildiri olduğunu söyledi. kıt aşılar için mücadele.

sınıf=”cf”>

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, BM sağlık ajansının acil durum komitesinde görev yapan uzmanlar arasında fikir birliği olmamasına rağmen bildirgeyi yayınlama kararı aldı. BM sağlık dairesi başkanı ilk kez böyle bir adım attı.

Tedros, “Hakkında çok az şey anladığımız ve uluslararası sağlık yönetmeliklerindeki kriterleri karşılayan yeni bulaşma yolları ile dünyaya hızla yayılan bir salgınımız var” dedi.
Bunun kolay ve anlaşılır bir süreç olmadığını ve komite üyeleri arasında farklı görüşler olduğunu biliyorum” dedi.

Küresel bir acil durum, DSÖ’nün en yüksek uyarı seviyesidir, ancak bu tanım, bir hastalığın özellikle bulaşıcı veya ölümcül olduğu anlamına gelmez. DSÖ’nün acil durum şefi Dr. Michael Ryan, genel müdürün gobal topluluğun mevcut salgınları ciddiye aldığına dayanmak için maymun hastalığını bu kategoriye koyma kararı aldığını söyledi.
Maymun çiçeğinin orta ve batı Afrika’nın bazı bölgelerinde on yıllardır görülmesine rağmen, yetkililerin Avrupa, Kuzey Amerika ve başka yerlerde düzinelerce salgın tespit ettiği Mayıs ayına kadar kıtanın ötesinde büyük salgınları tetiklediği veya insanlar arasında geniş çapta yayıldığı bilinmiyordu.

Küresel bir acil durum ilan etmek, maymun çiçeği salgınının daha fazla ülkeye yayılabilecek ve koordineli bir küresel müdahale gerektiren “olağanüstü bir olay” olduğu anlamına gelir. DSÖ daha önce COVID-19 pandemisi, 2014 Batı Afrika Ebola salgını, 2016 yılında Latin Amerika’daki Zika virüsü ve çocuk felcini ortadan kaldırmaya yönelik devam eden çabalar gibi halk sağlığı krizleri için acil durumlar ilan etmişti.

sınıf=”cf”>

Acil durum ilanı çoğunlukla daha fazla küresel kaynak ve dikkati bir salgına çekmek için bir savunma işlevi görür. BM sağlık kuruluşunun ülkeleri harekete geçirme konusunda büyük ölçüde güçsüz olduğu göz önüne alındığında, geçmiş duyuruların etkisi karışıktı.
Geçen ay, DSÖ’nün uzman komitesi, dünya çapındaki maymun çiçeği salgınının henüz uluslararası bir acil durum anlamına gelmediğini söyledi, ancak panel durumu yeniden değerlendirmek için bu hafta toplandı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, Mayıs ayından bu yana 74 ülkede 16.000’den fazla maymun çiçeği vakası rapor edildi. Bugüne kadar, maymun çiçeği ölümleri yalnızca virüsün daha tehlikeli bir versiyonunun yayıldığı Afrika’da, özellikle Nijerya ve Kongo’da rapor edildi.
Afrika’da, maymun çiçeği esas olarak kemirgenler gibi enfekte vahşi hayvanlardan insanlara, tipik olarak sınırları aşmayan sınırlı salgınlarla yayılır. Avrupa’da, Kuzey Amerika’da ve başka yerlerde maymun çiçeği, hayvanlarla bağlantısı olmayan veya yakın zamanda Afrika’ya seyahat eden insanlar arasında yayılıyor.

DSÖ’nün en iyi maymun çiçeği uzmanı Dr. Rosamund Lewis, bu hafta Afrika dışındaki tüm maymun çiçeği vakalarının %99’unun erkeklerde olduğunu ve bunların %98’inin erkeklerle seks yapan erkekleri içerdiğini söyledi. Uzmanlar, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki maymun çiçeği salgınlarının Belçika ve İspanya’da iki kez seks yoluyla yayıldığından şüpheleniyorlar.
Tedros, “Şu an için uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu ilan ediyor olsam da, bu, erkeklerle seks yapan erkekler arasında, özellikle birden fazla cinsel partneri olanlarda yoğunlaşan bir salgın” dedi. “Bu, bunun bir salgın olduğu anlamına geliyor” dedi. doğru gruplarda doğru stratejilerle durdurulabilir.”
Acil durum şefi Ryan, genel müdürün kararından önce ne olduğunu açıkladı:

sınıf=”cf”>

”(Tedros), konular üzerinde çok açık, çok faydalı, çok düşünülmüş bir tartışma olmasına rağmen komitenin bir uzlaşmaya varmadığını ve komiteye karşı çıkmadığına göre, kabul ettiği şeyin derin karmaşıklıklar olduğunu kabul ettiğini tespit etti. Ryan, “Bu konu,” dedi. “Her tarafta belirsizlikler var. Ve bu belirsizliği ve olaya ilişkin kararlılığını küresel bir acil durum olarak yansıtıyor.”

sınıf=”cf”>

Cumartesi günkü duyurudan önce, Southampton Üniversitesi’nde küresel sağlık alanında kıdemli bir araştırma görevlisi olan Michael Head, DSÖ’nün maymun hastalığını küresel bir acil durum ilan etmemiş olmasının şaşırtıcı olduğunu söyledi ve koşulların haftalar önce tartışılabilir bir şekilde karşılandığını açıkladı.
Bazı uzmanlar, hastalığın dikkat çekmeyi gerektirecek kadar şiddetli olmadığını ve maymun çiçeği ile mücadele eden zengin ülkelerin zaten bunu yapmak için yeterli fona sahip olduğunu öne sürerek, böyle bir beyanın yardımcı olup olmayacağını sorguladılar; lezyonlar ağrılı olsa da çoğu insan tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymadan iyileşir.

Head, “Çok geç olduğunda tepki vermeyi beklemek yerine proaktif olmak ve soruna aşırı tepki vermek daha iyi olur” dedi. Maymun çiçeği hastalığının muhtemel doğal rezervuarı hayvanların olduğu Batı ve Afrika’da.
ABD’de bazı uzmanlar, maymun çiçeğinin ülkede gonore, uçuk ve HIV gibi cinsel yolla bulaşan yerleşik bir hastalık haline gelmenin eşiğinde olup olmadığı konusunda spekülasyonlar yaptı.

Yale Üniversitesi’nde halk sağlığı ve epidemiyoloji profesörü Dr. Albert Ko, “Sonuç olarak, maymun çiçeği epidemiyolojisinde artık yaygın, beklenmedik bulaşmanın olduğu bir değişim gördük” dedi. “Virüste bunun neden olabileceğini gösteren bazı genetik mutasyonlar var, ancak onu kontrol altına almak için küresel olarak koordine edilmiş bir yanıta ihtiyacımız var” dedi.

Ko, COVID-19’un ilk günlerine benzer şekilde, gözetimde önemli boşluklar olduğunu söyleyerek testlerin derhal hızla büyütülmesi çağrısında bulundu.
“Gördüğümüz vakalar buzdağının sadece görünen kısmı” dedi. “Muhtemelen Avrupa ve ABD’deki salgınları hızla durdurmak için pencere kapandı, ancak bununla başa çıkacak kaynaklara sahip olmayan daha fakir ülkelere büyük zarar veren maymun çiçek hastalığını durdurmak için çok geç değil.”

ABD’de bazı uzmanlar, maymun çiçeği hastalığının en yeni cinsel yolla bulaşan hastalık olarak yerleşebileceğini ve yetkililerin 1,5 milyon erkeğin enfekte olma riskinin yüksek olduğunu tahmin ettiğini tahmin ediyor.
Kongo Ulusal Biyomedikal Araştırma Enstitüsü’nün küresel sağlık departmanını yöneten bir virolog olan Dr. Placide Mbala, maymun çiçek hastalığını durdurmak için herhangi bir küresel çabanın adil olacağını umduğunu söyledi. İngiltere, Kanada, Almanya ve ABD gibi ülkeler milyonlarca doz aşı sipariş etmesine rağmen hiçbiri Afrika’ya gitmedi.
“Çözümün küresel olması gerekiyor” diyen Mbala, Afrika’ya gönderilen herhangi bir aşının, kırsal alanlardaki avcılar gibi en yüksek risk altındakileri hedef almak için kullanılacağını da sözlerine ekledi.
“Batı’da aşılama orada salgını durdurmaya yardımcı olabilir, ancak Afrika’da hala vakalar olacak” dedi. Buradaki sorun çözülmedikçe dünyanın geri kalanı için risk devam edecek” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.