August 8, 2022

ANKARA

PKK üyeleri, 16 Haziran’da İsveç’in başkenti Stockholm’deki ana kamu binalarının yükseltilerine terör örgütünün bayrağı ve lideri Abdullah Öcalan’ın görüntülerini yansıttı.

sınıf=”cf”>

Kısa sürede PKK ve Suriye’deki kolu YPG ile bağlantılı birçok sosyal medya hesabı, belediye binası, tarihi Belediye Binası ve Globen Avicii Arena Spor Salonu’na yansıtılan görüntüleri internet üzerinden yayınlamaya başladı.

PKK, ABD ve AB tarafından terör örgütü listesine alındı.

On yıllarca süren askeri bağlantısızlıktan sonra, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı Finlandiya ve İsveç’i Mayıs ayında NATO’ya katılmak için başvurmaya zorladı. Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İskandinav ülkelerini PKK teröristlerini desteklemekle suçluyor ve politikalarını değiştirene kadar ittifaka girişlerini veto etti.

16 Haziran olayı, Erdoğan’ın vetoyu açıklamasından bu yana İsveç’te PKK’lıların gerçekleştirdiği bir dizi eylemin sonuncusu.

Stockholm’de bazı PKK’lıların sokaklara döküldüğü, farklı olaylarda İsveç’in başkentindeki bir köprüden dev bir PKK bayrağı açıldı.

sınıf=”cf”>

Olay İsveç’in terörle mücadelede ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Zagreb’de düzenlediği basın toplantısında, İsveç güvenlik servislerinin olayı kaydettiğini, ancak hükümet üyelerinin PKK’nın Stockholm’deki faaliyetlerini başlangıçta doğrulamadığını bildirdi.

“Bu olay bile İsveç’in ve yasalarının terörle mücadele konusunda ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor. PKK bir terör örgütü olarak sadece Türkiye’nin güvenliğini değil İsveç’i de tehdit etmektedir. İsveç’in NATO’ya girmesini engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.

İsveç’te muhalif bir milletvekili ve PKK’nın İsveç hükümetini rehin almış gibi göründüğünü söyleyen bakan, “Bu yüzden İsveç’ten somut adımlar atıyoruz” dedi.

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan taleplerini sıraladığını ve bu ülkelerin yanıt olarak mektuplar gönderdiğini ancak bunların Ankara’nın endişelerini karşılamaktan uzak olduğunu vurguladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Türkiye ile NATO adayları İsveç ve Finlandiya arasındaki görüşmelerde de yer aldığını söyleyen Çavuşoğlu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve cumhurbaşkanlığı dış politika danışmanının taraflar arasında müzakere edilen belgeleri görüşmek üzere Pazar günü Brüksel’e gideceklerini söyledi.

HİNDİ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.