August 8, 2022

PARİS

Başbakan, Fransa'nın şimdiye kadarki en şiddetli kuraklığını yaşadığını söyledi

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Fransa’nın şimdiye kadar kaydedilen “en şiddetli kuraklık” ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı ve bir hükümet kriz biriminin faaliyete geçtiğini duyurdu.

sınıf=”cf”>

Borne Cuma günü yaptığı yazılı açıklamada, Fransa’nın bu yaz üçüncü sıcak dalgasına katlandığı için birçok bölgenin “tarihi bir durumdan” geçtiğini söyledi.

Açıklamada, “Şu anda yaşadığımız istisnai kuraklık birçok belediyeyi sudan mahrum ediyor ve çiftçilerimiz, ekosistemlerimiz ve biyolojik çeşitliliğimiz için bir trajedi” dedi.

Açıklamada, hava tahminlerinin buharlaşmayı ve su ihtiyacını artıran ısının önümüzdeki 15 gün daha devam edebileceğini ve muhtemelen durumu daha da endişe verici hale getirebileceğini vurguladı.

Hükümetin kriz birimi, en çok etkilenen bölgelerdeki durumu izlemekten ve bazı yerlere içme suyu getirmek gibi önlemleri koordine etmekten sorumlu olacak.

Ayrıca, kuraklığın Fransa’nın enerji üretimi, ulaşım altyapısı ve tarımı üzerindeki etkisini de izleyecek.
Fransız enerji devi EDF Cuma günü yaptığı açıklamada, reaktörleri soğutmak için nehir suyunu kullanan iki nükleer santralinde elektrik üretimini geçici olarak kesmek zorunda kaldığını söyledi. Grup, Rhone nehrindeki yüksek sıcaklıklar nedeniyle önümüzdeki günlerde en az bir bitkinin daha etkilenebileceği konusunda uyardı.

2003 yılındaki büyük bir sıcak hava dalgasından sonra, Fransa’nın nükleer güvenlik kurumu ASN, nehirler için sıcaklık limitlerini 28 santigrat derece (82 derece Fahrenhayt) olarak belirledi; bunun ötesinde, enerji santrallerinin suyu daha da ısıtmamak ve korumak için üretimlerini azaltmaları gerekiyor. Çevre. Geçici istisnalar, bazı bitkilerin “olağanüstü durumlar” sırasında bu sınırı birkaç derece yükseltmesine izin verir.

sınıf=”cf”>

Fransa, elektriğinin yaklaşık %70’i için diğer tüm ülkelerden daha fazla nükleer enerjiye güveniyor.

Fransa’da şu anda yağmur olmaması nedeniyle su kullanımına kısıtlama getirilen 62 bölge bulunuyor.

Yerel durumlara bağlı olarak, günün daha sıcak saatlerinde sulama yasaklarından, suyun yalnızca nüfus, hayvancılık ve sucul türleri canlı tutma için kullanılmasına kısıtlamalar getirilmektedir.

Ekolojik geçiş bakanı Christophe Bechu, güneydoğu Fransa’ya yaptığı ziyarette, 100’den fazla belediyenin artık musluğa içme suyu sağlayamadığını ve kamyonla tedarik edilmesi gerektiğini söyledi.

“Durumun en kötüsü, içme suyunu diğer kullanımlara kıyasla daha fazla öncelik haline getiriyoruz” dedi.

Paris,

Leave a Reply

Your email address will not be published.