September 26, 2022

ANKARA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul valisinin 5 Mayıs’ta İstanbul’da 1.305.000 göçmen olduğuna ilişkin açıklamasına atıfta bulunurken, şu anda sadece büyükşehirde 500.000 Suriyeli’nin kayıtlı olduğunu ve diğerlerinin ikamet eden yabancı uyruklu öğrenciler ve yabancı şirketlerde çalışanlar gibi yabancılar olduğunu söyledi. .

sınıf=”cf”>

Soylu, TGRT yayıncısına verdiği demeçte, buna uluslararası koruma altında mülteci olarak Türkiye’ye gelenleri de içerdiğini söyledi.

Soylu, Türkiye’deki Suriyeli sayısının 3.760.000 olduğunu ve yaklaşık 200.000 Suriyeliye vatandaşlık verildiğini söyledi.

Bakan, Türkiye’deki göçmen sayısıyla ilgili son kamuoyu tartışmasına da değinerek, birçok Suriyelinin ülkede ucuz işgücü olarak fabrikalarda sömürüldüğünü ve bundan sonra işverenlerinin şikayet edeceğini söyledi.

“Bir milyon insan geri dönecek. Kim isyan edecek biliyor musun? İşletme sahipleri bunlar” dedi.

Soylu, hükümetin İstanbul’a yeni sığınmacıların gelmesine izin vermediğini belirtti.

sınıf=”cf”>

“İstanbul’u sığınmacılara kapattık. Bu politikanın sonuçlarını alıyoruz” dedi.

Hükümetin Suriye’nin İdlib vilayetinde konut yapma çalışmalarına atıfta bulunarak, dört merkezde toplam 13 proje olduğunu söyledi. “Projelerde sağlık merkezleri, okullar, alışveriş merkezleri ve spor salonları yer alıyor. Yani yaşam alanı yaratılır. Bir buçuk, iki yıldır bunun üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Bu evlerin finansmanının uluslararası yardım kuruluşları tarafından sağlandığını ve 250 bin konutluk konut yapmayı hedeflediklerini dile getirerek, şu anda Türkiye’de geçici koruma statüsünde olan Suriyelilerin buraya yerleşeceğini sözlerine ekledi.

Soylu, “Gönüllü, onurlu ve güvenli bir dönüş sağlamalıyız” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Mayıs’ta ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirileceğini bildirerek, Türkiye’nin Suriye’nin İdlib ilinde 1 milyon Suriyelinin dönüşü için yeni bir büyük inşaat projesi üzerinde çalıştığını duyurdu. .

“500 bin Suriyeli güvenli bölgelere geri döndü” [in Syria]. Briket evler inşa etmek adımlardan biriydi [for Syrians’ returns]. Şu anda bir milyon Suriyelinin gönüllü dönüşü için yeni bir proje üzerinde çalışıyoruz. Azez, Cerablus ve Tel Abyad da dahil olmak üzere 13 farklı bölgede yerel yönetimlerle gerçekleştireceğimiz çok önemli bir proje.” 3 Mayıs Törende Suriyelilere İdlib bölgesinin farklı noktalarında yeni briket evler dağıtıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.