August 8, 2022

Erdinç Çelikkan – ANKARA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de günlük Kovid-19 vaka sayısındaki artışın 40 katına çıktığını, hastanelere kabullerin aynı oranda değil üç katına çıktığını açıkladı.

sınıf=”cf”>

Yoğun bakım ünitelerindeki artışın önemli olmadığını söyleyen Koca, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. “Daha önce de söylediğim gibi [Eid al-Adha] 50 yaş üstü ve yüksek risk grubundakilerin, kalabalık yerlerde takviye aşı yaptırmalarını ve yüz maskelerini takmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.”

COVID-19 sayıları tekrar yükselirken, Sağlık Bakanlığı uygulanan aşı sayısını artırmak amacıyla destekleyici aşı randevuları açtı.

65 yaş ve üstü ve riskli gruplarda altıncı doz olacak olan booster shot için BioNTech, Sinovac veya Turkovac aşılarından biri seçilebilir.

Koca, vatandaşları Turkovac aşısı olmaya da teşvik etti.

Koca, “COVID-19, grip gibi bitmeyecek, ancak kişisel önlemler alarak COVID-19 ile yaşamayı öğrendik” diyen Koca, son dönemde virüsün semptomlarının grip benzeri olduğunu da sözlerine ekledi.

sınıf=”cf”>

Koca, “Genellikle boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve kas ağrıları oluşur” dedi. “Ancak, bu semptomlar komorbiditesi olan kişilerde daha belirgindir ve hastaneye yatışa neden olabilir. Daha dikkatli olmalıyız.”

Bakan ayrıca, yeni yoğun bakım üniteleri açmayı planlamadığını ve herhangi bir kapanma olmayacağına dikkat çekti.

“COVID-19 vaka sayısında ciddi bir artış var” diyen Doç.

“Şu anda Avrupa’da günde 100.000’den fazla vaka görülen ülkeler var” diyen Doğan, yüz maskeleri, mesafe ve hijyenin etkili olmaya devam ettiğini ve bu rakamlara ulaşmamak için temel önlemlerin alındığının altını çizdi.

Doğan’a göre alışveriş merkezleri ve pazar yerlerinde özellikle toplu taşıma araçlarında mutlaka yüz maskesi takılması gerekiyor.

Doğan, “Tansiyon sorunu, kalp hastalığı, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği gibi hastalıkları olan kişiler kendilerini izole etmeli çünkü bu hastalığa yakalanma riski daha yüksek” diyen Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ülke genelinde iki doz aşı yaptıranların oranı yüzde 85,5 iken, uzmanlara göre üçüncü dozda istenilen düzeye ulaşamamak en büyük risk.

sınıf=”cf”>

Bakanlığın verilerine göre 4-10 Temmuz tarihleri ​​arasında 31 COVID-19 hastası hayatını kaybederken 61.047’den fazla kişi enfeksiyondan iyileşti.

İlk COVID-19 vakasının Mart 2020’de bildirilmesinden bu yana, koronavirüs Türkiye’de 15 milyondan fazla kişiye bulaştı ve 100.000’e yakın insanı öldürdü.

Ülke, Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen aşı ile aşı programını başlattı ve ardından Pfizer/BioNTech aşısını aşı cephaneliğine ekledi. Aralık 2021’de Türkiye, yerli olarak geliştirdiği aşı Turkovac’ı piyasaya sürdü.

TÜRKİYE, pandemi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.