September 26, 2022

ANKARA

Alamy Fotoğraf

Üst düzey bir Türk yetkili, ABD’li mevkidaşına yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye’nin hiçbir kişi veya kurumun Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımları ihlal etmesine izin vermeyeceğini söyledi.

sınıf=”cf”>

Hazine’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş, ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo ile Rusya’ya yönelik yaptırımların uygulanmasına ilişkin telefonda görüştü.

İki yetkilinin Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğini güçlendirmeye yönelik adımların yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle küresel ekonomideki son gelişmeleri ele aldığı belirtildi.

Elitaş, Türkiye’nin hem Ukrayna hem de Rusya ile derin ekonomik ve siyasi bağları olduğunun altını çizerek, Ankara’nın yaptırımlara ilişkin tutumunun değişmediğini, yani tek taraflı yaptırımlara katılmayacağını söyledi. Ancak mevkidaşına, hükümetin herhangi bir kişi veya kurumun Rusya’ya yönelik yaptırımları ihlal etmesine izin vermeyeceğine dair güvence verdi.

Elitaş, savaşın sona ermesi, bölgesel barış ve istikrarın sağlanması için en çok çabayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin verdiğini vurguladı.

Hazine Bakanlığı, ABD’li yetkilinin, Rus kurumlarının ve bireylerinin Moskova’nın Ukrayna’daki savaşına uygulanan Batı yaptırımlarını atlatmak için Türkiye’yi kullanmaya çalıştıklarını söylediğini söyledi.

sınıf=”cf”>

İkili, Rusya’ya karşı yaptırımların uygulanması ve uygulanmasına yönelik devam eden çabaları da ele aldı.

Adeyemo, yaptırımların uygulanması ve uygulanması için Ankara’dan destek istemek üzere Haziran ayında Türkiye’yi ziyaret etti. Hükümet, BM Güvenlik Konseyi tarafından karar verilmedikçe yaptırım uygulamayacağını söyledi.

Türkiye ve Rusya son zamanlarda ikili ekonomik, ticari ve enerji ilişkilerini geliştirmiştir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi, savaşın başladığı Şubat ayından sonra arttı. Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz günlerde bu bağları genişletmek ve ulusal para birimleriyle ticaret yapmak konusunda anlaştılar.

BİZ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.