July 5, 2022

İSTANBUL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 23 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ulusal güvenliğini ilgilendiren konularda NATO’dan somut adımlar görmek istediğini belirterek, Ankara’nın ittifakın bedelini ödemesine rağmen ihtiyaç duyduğu desteği alamadığını vurguladı.

sınıf=”cf”>

Erdoğan, “İttifak dayanışmasının en üst düzeyde tutulması gereken bir dönemde bahane üretme politikasından vazgeçilmeli ve Türkiye’nin başta yaptırımlar ve terörle mücadelede destek olmak üzere haklı beklentileri karşılanmalıdır.” dedi. Hızırreis denizaltısının yanaşması ve Selmanreis denizaltısının Gölcük’teki ilk kaynağı için düzenlenen törenle başladı.

NATO için “bedel ödeyen” bir ülke olarak Ankara, ülkenin ulusal güvenliğini ilgilendiren konularda açık uçlu diplomatik açıklamalar yerine somut adımlar görmek istediğini söyledi. “Temel güvenlik hassasiyetlerini göz ardı eden bir genişleme politikasının ne bize ne de NATO’ya fayda sağlamayacağını düşünüyoruz.”

Ankara’nın NATO ve diğer uluslararası örgütlerde oynadığı hayati role rağmen, Erdoğan hala bazı müttefiklerin yaptırımlarının kaldırılması hakkında konuşmak zorunda olduklarını söyledi. İsveç’in bize uyguladığı mevcut yaptırımları bir kenara koyamayız” dedi.

Türkiye, ne güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasında, ne de meşru sınır ötesi operasyonlarında, ne de 40 yıllık terörle mücadelesinde müttefiklerinden beklediği desteği alamadı” dedi.

sınıf=”cf”>

“Herhangi bir destek veya katkı bir yana, ülkemiz çoğu zaman açık veya örtülü yaptırımlara, ambargolara, tehditlere, baskılara ve şantajlara maruz kalmıştır. Bu süreçte çifte standartlar iyi öğrendiğimiz, sık sık yaşadığımız, iliklerine kadar hissettiğimiz, her fırsatta muhataplarımızın yüzüne söylediğimiz olaylar oldu” dedi.

Erdoğan, bölgede yaşanan kritik olaylara rağmen özellikle güvenlik ve savunma konularında aynı duruşun ısrarla sürdürüldüğünü gördüklerini söyledi.

Karşılaştığı “çifte standart”ın Türkiye’ye fırsatlar kazandırdığının altını çizen Erdoğan, savunma sanayiinin yüzde 70’in üzerinde yerli ve milli üretim oranına ulaştığını söyledi. Hükümet göreve geldiğinde savunma sanayiinde dışa bağımlılık yüzde 80’di.

Erdoğan, Türkiye’nin şu anda yarısını hükümetinin son beş yılda başlattığı 750’den fazla savunma sanayi projesi yürüttüğünü söyledi.

sınıf=”cf”>

Mavi Vatan güvenliği için donanmamızı daha güçlü ve caydırıcı kılacak birçok projeyi hayata geçirdik” dedi.

Ankara, güvenlik endişeleri nedeniyle Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkıyor ve onları terör gruplarını desteklemekle suçluyor. Ankara ayrıca bu ülkelerin Türkiye’ye savunma sanayi ihracatı yasakları getirdiğini söylüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.