September 26, 2022

ANKARA

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin ABD’nin Eylül 2020’de Kıbrıs Rum Kesimi’ne silah ambargosunu kaldırma kararının kapsamının genişletilmesini şiddetle kınadığını söyledi.

Bakanlık, 17 Eylül’de yaptığı açıklamada, ülkenin Kıbrıs Türk makamlarının karara yönelik tepkisini “tam desteklediğinin” altını çizdi.

sınıf=”cf”>

16 Eylül’de ABD, 1987’de başlayan ve iki yıl önce kısmen de olsa kaldırdığı silah ambargosunu bir yıl süreyle Kıbrıs Rum Kesimi’ne tamamen kaldırdı.

Kıbrıs Rum lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın “Kıbrıslı Rumlar cesaret edip tansiyonu artıracak” diyerek eleştirdiği kararı “dönüm noktası” olarak nitelendirdi.

Tatar, “Sadece seyirci olamayız ve harekete geçeceğiz” dedi.

Ankara, ABD’yi “kararı yeniden gözden geçirmeye” ve “adadaki iki tarafa karşı dengeli bir politika izlemeye” çağırdı.

“Adadaki iki tarafın eşitliği ilkesine aykırı olan ve Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmazlığını daha da güçlendirecek bu karar, Kıbrıs sorununun yeniden çözüme kavuşturulması çabalarını olumsuz etkileyecek; Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara zarar vererek adada bir silahlanma yarışına yol açacaktır.”

ABD de dahil olmak üzere uluslararası toplum, Kıbrıs Türk halkının 1959-60 Anlaşmaları ile de teyit edilen egemen eşitliğini ve eşit uluslararası statüsünü yeniden teyit etmeli ve buna göre hareket etmelidir” dedi.

sınıf=”cf”>

Her halükarda Türkiye, garantör ülke olarak, hukuki ve tarihi sorumlulukları doğrultusunda, Kıbrıs Türklerinin varlığı, güvenliği ve huzuru için gerekli adımları her halükarda atmaya devam edecektir.”

ABD Dışişleri Bakanlığı, kararın arkasındaki nedenin “bölge üzerindeki Rus etkisini azaltmak” olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, 17 Eylül’de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, Kıbrıslı Rumların “İhracat, yeniden ihracat ve transferlerin onaylanmasına izin vermek için ilgili mevzuat kapsamında gerekli koşulları yerine getirdiğini belirleyip Kongre’ye tasdik ettiğinin altını çizdi. 2023 mali yılı için savunma makaleleri.”

Price, “Koşullara uygunluk yıllık olarak değerlendirilir” dedi. “Bu kararlılık ve belgelendirmenin bir sonucu olarak, sekreter 2023 mali yılı için savunma ticareti kısıtlamalarını kaldırdı.”

Kıbrıs Rum basınına göre, Anastasiadis kararı Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde öğrendi ve ardından ABD-Yunan lobisinin önde gelen isimlerinden ABD’li Senatör Robert Menendez’e karar için gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür etti.

sınıf=”cf”>

Kararın ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, “Blinken’in ABD tarafından silah ambargosunun tamamen kaldırılmasına ilişkin kararını memnuniyetle karşılıyor ve derin memnuniyetimi ifade ediyorum” dedi.

BİZ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.