September 26, 2022


Almanya, bir Türk mahkemesinin önde gelen bir Türk sivil haklar aktivistine verdiği müebbet hapis cezasını protesto etmek için Cuma günü Türkiye’nin Berlin büyükelçisini çağırdı.

Batılı hükümetler ve insan hakları grupları, Osman Kavala’yı 2013’te toplu protestolarla hükümeti devirmeye çalışmaktan suçlu bulan bu haftaki kararı şiddetle eleştirdi. İstanbul’daki mahkeme ayrıca yedi sanığı teşebbüse “yardım etmekten” 18’er yıl hapis cezasına çarptırdı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, Türkiye’nin elçisinin Cuma sabahı görüşmelere çağrıldığını söyledi.

Berlin’de gazetecilere verdiği demeçte, Almanya’nın diğer Avrupa Birliği ülkelerini benzer bir diplomatik protesto yapmaya çağırdığını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Türk mahkemesinin kararının “Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi ve AB üyelik adayı olarak taahhüt ettiği anayasal standartlara ve uluslararası yükümlülüklere açıkça aykırı olduğunu” söyledi.

Baerbock, “Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye’yi bağlayıcı bir şekilde bunu yapmaya mecbur etti” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Osman Kavala’nın Gezi Parkı olaylarının arkasında “Türkiye’nin Soros’u” olduğunu söyledi ve iş adamına ömür boyu hapis cezası verilmesinin Türkiye’nin mahkemelerinin bağımsız olduğunu gösterdiğinin altını çizdi.

Erdoğan, “Yargımız kendisi (Kavala) hakkında nihai kararını verdi. Bazı çevreler bu karardan ciddi şekilde rahatsız” dedi ve karara saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.